BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Скупштина: Ко то кочи споразум са Русима?

Скупштина: Ко то кочи споразум са Русима?
08.04.2008. год.

Одбијање председника Скупштине Србије Оливера Дулића да закаже седницу на којој би парламент разматрао потврђивање Споразума о сарадњи у области енргетике са Руском Федерацијом, шеф посланичке групе ДСС - НС Милош Алигрудић окарактерисао је као Дулићево политиканство.

Алигрудић је новинарима рекао да је скандалозно "то преузимање на себе улоге судије који пресуђује у сваком појединачном случају шта је корисно, шта хитно, а шта важно за државу".

"То је чисто политиканство председника парламента зато што његова политичка странка (ДС) чији је он експонент, јер заправо није председник свих посланика и то се види више него јасно, слободна да процењује шта је корисно, а шта није да се нађе на влади и налази за сходно да процењује шта није инстрес да се нађе у парламенту, а шта јесте", рекао је Алигрудић.

Он је додао да, у крајњој линији, очекује да се Дулић предомисли у односу на оно што је раније изјавио и, ипак, закаже седницу парламента.

Одговарајући свом скупштинком колеги, шеф посланичке групе ДС Нада Колунџија оценила је да је ДСС, "можда, превише пута до сада показао да сматра да техничка влада има већи капацитет од редовне владе".

"Желела бих само да подсетим да смо 5. марта имали прву седницу првог редовног заседања Скупштине Србије и већ тада је тај споразим био актуелан. Уместо да инсистира на томе да Скупштина као прву тачку дневног реда стави ратификацију тог споразума и да влада упути закон о ратфикацији, премијер је инсистирао на томе да се подржи резолуција радикала о заустављању европских интеграција", рекла је она.

Колунџија сматра да се очигледно ради о злоупотреби важне теме као што је енергетски споразум са Русијом, подсетивши да је ДС тај споразум подржала и да сматра да га треба потписати.

Она је, међутим, објаснила да ДС не жели да тако важан споразум буде доведен у питање чињеницом да га је ратификовла распуштена Скупштина, јер у Уставу недвосмислено пише да она ради само неодложне послове.

"Такође, сви закони које смо до сада усвајали претходно су морали да имају мишљење владиних одбора и мишљење владе", казала је Колунџија. Према њеним речима, Скупштина не може да ратификује уговор, а да га претнходно није упутила Влада Србије, која га је и потписала.

"Ако постоји злоупотреба и политиканство, онда то они (ДСС) раде покушавајући да важно питање злоупотребе у политичке сврхе. При том, та злоупотреба не иде у циљу показивања да је њима стало да се направи тај споразум, већ, пре свега, има за циљ да оптужи ДС да она то спречава", оценила је Колунџија.

Странка Г17 плус раније је изразила очекивање да ће све посланичке групе поштовати Устав и Пословник и да ће "нова скупштина и нова влада са пуним легитимитетом свакако донети коначну одлуку о тако важном питању".

"Пре тога грађани треба да кажу да ли су за политику изолације и успоравања свих промена коју представља СРС или за политику интеграција, економског јачања и модернизације Србије", навео је Г17 плус.

У Дулићевом кабинету објашњено је да председник парламента не жели да крши Устав по коме распуштена Скупштина може да обавља само текуће и неодложне послове, у које не спада овај споразум.

У кабинету су навели и да Дулић неће дозволити да се Скупштина користи у дневно-политичке сврхе у оквиру предизборне кампање.

Посланичка група СРС поднела је у петак Предлог закона о ратификацији гасног споразума са Русијом, уз иницијативу за хитно заказивање седнице, јер сматра да је он Србији преко потребан.

Заменик председника СРС Томислав Николић оценио је да посланици имају право предлагања закона, као и да Скупштина која је распуштена има право да се састане да обави неодложне послове.

ДСС и Нова Србија подржале су иницијативу радикала да Скупштина Србије хитно усвоји закон о ратификацији енергетског споразума са Русијом, оценивши да распуштена Скупштина може да се састане због неодложних послова.

Влада Србије, на седници у четвртак, није усвојила Предлог закона о ратификацији Споразума у области енергетике са Руском Федерацијом.

За предлог тог закона гласали су министри из ДСС-а, министри из ДС били су уздржани, док министри из Г17 плус нису присуствовали седници.



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА