ЗАТВОРИТЕ ХАГ!
То што је Хашки трибунал ослободио бившег косовског премијера и команданта илегалне ОВК Рамуша Харадинаја, у чијој су оптужници стајали наводи о убиствима, мучењима, отмицама и депортацији косовских Срба, само је још једна потврда двоструких стандарда суда у Хагу, оцењују домаћи стручњаци.
Бивши министар правде Зоран Стојковић тврди да Хашки трибунал апсолутно има двоструке стандарде.
- Још када је пуштен Насер Орић, рекао сам да је ударен последњи ексер у ковчег суда у Хагу. После ослобађања Харадинаја, јасно се поручује да се злочин исплати. Маса сведока, и то заштићених сведока, није смела да сведочи или је била убијана - наводи Стојковић и каже да се, гледајући суђење Војиславу Шешељу, пита шта ли Трибунал тим суђењем жели да постигне.
- Бесмислена је оптужница, човек годинама тамо лежи у притвору, више од четири године је чекао почетак монтираног суђења. А бивши командант илегалне ОВК и ратни заповедник муслиманских снага у Сребреници бивају ослобођени. Харадинају је чак дозвољено да се, са слободе, бави политиком током истраге, а тај човек је прво био избацивач по ноћним клубовима, па нарко-дилер, па убица - каже Стојковић.
Стојковић истиче да Трибунал није испунио једини услов због ког је основан: да ратни злочинци буду осуђени.
- Тај суд показао је политичку, а не правну страну. Демонстриран је сумрак права! Хашки трибунал требало би што пре затворити - закључује Стојковић.
И оптужнице двоструке
Новак Лукић, бранилац Веселина Шљиванчанина, потврђује да постоји „различит приступ у односу на српске предмете и на предмете припадника других националности".
- То се односи на начин припреме поступка. Припаднике других националности оптужују за блажа кривична дела и мањи ниво одговорности. Док муслимани немају ниједну оптужницу за заједнички план и подухват на највишем државном нивоу, Трибунал се код Хрвата тек код Готовине определио да подигне такву оптужницу. А, наше су готово све такве. Бар би на оптужницама требало да имају исте аршине - каже Лукић.
Бранилац генерала Драгољуба Ојданића Томислав Вишњић сигуран је да је Трибунал политички орган наклоњенији оптуженим лицима који нису српске националности и каже да је у Хагу чуо да је тужилаштво „урадило све" да се Харадинају докаже кривица.
- То није тачно! Цела кривица почива на тужилаштву, ограничено је време за које је терећен. Оптужен је тако да се у фази подизања оптужнице знала пресуда. И Орић је оптужен за период за који се унапред знало да доказа неће бити. А све наше оптужнице подигнуте су по командној одговорности и заједничко злочиначко деловање за цео период сукоба - наводи Вишњић и открива да је један официр, сведок одбране, на суђењу Ојданићу донео Трибуналу брдо доказа против Харадинаја. Тужилаштво је одустало од његовог сведочења из, како су навели, техничких разлога, јер докази наводно нису валидни за период за који га терете. С друге стране, могућност истраге на Косову сведена је на минимум.
- Једино је мој тим одбране отишао на Косово и били смо нападнути. И Трибуналу је, директно или индиректно, онемогућено да истражује на Космету, што показује да је главни контролор бивша ОВК у сарадњи са страним службама - тврди он
Шта је сврха суда?!
Горан Свилановић, некадашњи потпредседник Националног савета за сарадњу са Хагом, не мисли да постоје двоструки аршини на суђењима у Трибуналу. Али, сматра да је ослобађајућа пресуда Харадинају довела у питање „сврху и смисао" постојања тог међународног суда.
- Ово су тешки ожиљци на целокупно међународно правосуђе. Нарочито ако се у обзир узму бројни скандали у вези с тим суђењем, као и то да многи сведоци нису саслушани јер су убијани. С друге стране, крајње је неприхватљиво то што је Шешељ четири године у притвору чекао почетак суђења. У случају Хараднија, први пут пресуда није убедљива, чиме је умањен квалитет суда у Хагу - сматра Свилановић, који је на наше питање да ли су неке раније пресуде такође биле спорне, попут пресуде Насеру Орићу, поновио да су „све осим ове последње биле убедљиве".
Упућени подсећају да је процес Харадинају од почетка имао скандалозан карактер. Суд је Харадинаја, без обзира на тежину оптужби, пустио из притвора на слободу и дозволио да се бави политиком, после чега су „многи сведоци оптужбе напрасно почели да одустају од претходних исказа". Такође, Трибунал је ратног заповедника муслиманских снага у Сребреници Насера Орића 2006. осудио на две године затвора због злочина над српским цивилима, али је судско веће наредило да одмах буде пуштен пошто је у притвору био од 2003. Једини припадник српске националности који је ослобођен кривице пред Хашким трибуналом је Мирослав Радић, који је четири и по године провео у притвору после предаје Хашком трибуналу.
Фила: Нема шансе за укидање пресуде
Бранилац неколико Срба оптужених у Хашком трибуналу Тома Фила каже како „нема шансе" да у жалбеном поступку буде укинута првостепена ослобађајућа пресуда Рамушу Харадинају. Фила је рекао да је испред тог суда, када се изрицала пресуда Харадинају, „било стотине Албанаца који су дошли да сачекају свог хероја", а многи су били и у судници, као публика.
Пресуду искористити у одбрану Срба
Адвокат Зденко Томановић, који је био правни саветник у одбрани Слободана Милошевића, верује да образложење из ослобађајуће пресуде Харадинају браниоци оптужених Срба пред Трибуналом могу да користе као аргумент у одбрани и захтевају исти третман и аршине при доношењу пресуда.
- Ако имамо исте правне принципе, онда истим очима треба гледати одговорност легалне војске, полиције и државе Србије и одговорност наоружане групе која је ради остварења циља вршила отмице, насиље и убијала. Њихови ментори, амерички оперативци, који су их војно обучавали, нису их научили међународном праву. Можда зато што су знали да на њих неће бити примењивано - закључује Томановић.
- Извор
- PressOnline
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »