Одржан савет НАТО-Русија у Букурешту
Председник Владимир Путин изјавио је у Букурешту да је у сарадњи са НАТО доста постигнуто, али да ће резултати зависити од тога колико ће земље Алијансе бити спремне да уваже интереса Русије учине компромисе у погледу стратешке климе у Европи и свету. „Није тајна да путеви наше сарадње имају озбиљне препреке”, рекао је председник Путин после самита Савета Русија-НАТО и у том смислу навео „наставак ширења НАТО, стварање војне инфраструктуре на територији нових чланица, кризу око Споразума о конвенционалном наоружању (ЦФЕ), Косова и планове за размештање у Европи стратешке противракетне одбране САД”. „Све то не доприноси јачању предвидивости и поверења у нашој сарадњу и не доприноси преласку на нови квалитет”, истакао је Путин, додајући да ће појављивање на руским „границама снажног војног блока, Русија схватити као директну претња безбедности”.
„Не могу нас задовољити тврдње да тај процес није усмерен против Русије”, јер се „национална безбедност не гради на обећањима”, рекао је Путин обраћајући се новинарима после сусрета и указао да су сличне изјаве даване „већ пред нове таласе ширења блока”.
Према Путину, не доприноси поверењу ни недовољна јасноћа перспективе трансформације НАТО.
„Имам у виду претензије Алијасне на глобалну улогу у области безбедности, напуштања географске зоне своје одговорности и ширење на такве области као што су енергетска и кибернетичка безбедност”, рекао је Путин додајући да неодређени остају и критеријуми примене војне силе, као и односи НАТО са Саветом безбедности Уједињених нација.
„Јасно видимо проблеме који стоје пред нама, али смо и даље расположени да и у будућности развијамо практичну сарадњу у тим областима где постоји заједнички интерес”, рекао је руски председник у обраћању које су директно преносиле из Букурешта руске телевизије.
Путин је позитивно оценио сусрет у румунском главном граду и констатовао да је оставарен успех у политичком дијалогу и практичној сарадњи, и у примере тога навео помоћ напорима УН у Авганистану, активну сарадњу у антитерористичким акцијама и напредак у повећању оперативне компатибилности оружаних снага Русије и НАТО.
Пре обраћања председника Путина, један члан његове делегације у Букурешту је навео како је шеф државе указао да ће Русија бити принуђена да предузме мере за заштиту своје безбедности као одговор на ширење НАТО на земље бившег Совјетског савеза.
Схефер: Није било великог пробоја у спорним тачкама у односима Русије и НАТО
Генерални секретар НАТО-а Јап де Хоп Схефер изјавио је да су завршни разговори с руским председником Владимиром Путином у Букурешту били позитивни, али да није било великог пробоја у спорним тачкама у односима Русије и западне војне алијансе.
„Разговори су одржани у позитивном духу”, рекао је Схефер на конференцији за новинаре након једноипочасовниог разговора лидера Алијансе са одлазећим руским председником у оквиру заседања Савета НАТО-Русија у Букурешту.
Схефер је додао да не може да каже да су у јутрошњим разговорима виђени „запањујући пробоји”.
Отварајући састанак одржан у оквиру самита НАТО-а, Схефер је, како преноси агенција Ројтерс, рекао да ће се разматрати места слагања НАТО и Русије, али и да ће се настојати да се „интезивира процес проналажења заједничких именилаца по питању у којима нема слагања”.
Како је рекао неименовани дипломата, разговори су почели у позитивној атмосфери, премда касније није било суштинских промена у погледу главних тачака спора НАТО-а и Русије. На Савету НАТО-Русија било је речи, између осталог, о плановима Алијансе за проширење, чему се Москва противи.
Схефер је оценио да су данашњи разговори били „искрени и отворени” и додао да би било „погрешно описати их као судар ставова”.
Генерални секретар НАТО-а је, међутим, признао да је проширење савеза „спорно питање”. „Мишљења се тачно не поклапају, да кажем то благо”, навео је Шефер.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије
У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.
Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...
Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...
Кијевске снаге изгубиле два тенка и седам оклопних возила, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Kolektivna izložba 'UMETNIČKI IZRAZ ZA DRUŠTVENI SVET' , biće otvorena 10. januara u galeriji Medina Roma u samom srcu Rima, u Galeriji 'Medina Roma' (na adresi
Остале новости из рубрике »