BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Данас је други авион ИЛ-76 Министарства за ванредне ситуације Русије са хуманитарним теретом за српске енклаве на Косову слетео на београдски аеродром Никола Тесла

Данас је други авион ИЛ-76 Министарства за ванредне ситуације Русије са хуманитарним теретом за српске енклаве на Косову слетео на београдски аеродром Никола Тесла
04.04.2008. год.

За разлику од лета 2. априла, који је довезао у Београд углавном рибље конзерве и дечију храну, овај лет је доставио 40 тона конзервисане говедине, саопштио је представник Министарства за ванредне ситуације РФ. Лекови и медицинска опрема за косовске болнице биће достављени касније.
До 10. априла у српску престоницу из Москве ће стићи још два лета. Укупно снаге Министарства за ванредне ситауције Русије ће доставити у Београд 140 тона прехрамбене робе – конзерве, дечију храну, прекрупу, шећер, као и лекове и медицинску опрему укупне вредности око 40 милиона рубаља.
На основу договора са Москвом српска страна је преузела на себе доставу терета становништву косовских енклава. Центар расподеле за терет који је стигао из Русије у Београд ради даљег слања на Ксоово и Метохију биће складишта Међународног Црвеног Крста у Звечану.
Како се саопштио званични представник министарства за послове Косова и Метохије Бора Таић, распоређивање помоћи која је потребна за око 10 хиљада породица косовских Срба, Горанаца, Бошњака, Албанаца и Цигана који живе у изолованим енкалвама започеће пошто у Београд стигне последња партија помоћи.
Русија и НАТО нису постигли пробој о проблему Косова и другим питањима, мада постоји прогрес, изјавио је генрални секретар алијансе Јап де Хоп Схефер. Не могу да кажем да се види битан пробој, али имамо одређене закључке за рад код куће и за рад убудуће, рекао је он на конференцији за штампу на основу резултата Савета Русија-НАТО. Искористили смо заседање Русија-НАТО ради разматрања питања, поводом кога за сада не може бити постигнута сагласност – то су питања независности Косова и друга, изјавио је Схефер. Нико није скривао своје карте, расположење је било позитивно. Рекао бих да смо искористили заседање Савета Русија-НАТО ради разамтрање питања практичне сарадње, рекао је генерални секретар алијансе.
Шефови држава и влада 26 земаља чланица НАТО-а на основу резултата састанка у четвртак у Букурешту позвали су стране на Косову да избегну било каква дејства или изјаве које могу да поткопају безбедност на Косову или региону у целини.
Позивамо све заинтересоване стране у региону да делују коструктивно и да избегавају сва дејства или реторику која може да поткопа безбедност на Косову или у било којој другој тачки региона, стоји у изјви. У њој се подвлачи да међународне мировне снаге на Ксоову настављају одвојени дијалог по питањима безбедности са свим странама.
Земље западног дела балканског региона биће проблематично место док све не постану чланице ЕУ, изјавио је министар иностраних послова Србије Вук Јеремић у Букурешту у току самита НАТО-а. По његовим речима, потенцијална жаришта конфликта ће бити ликвидирана ако се умањи значај граница, које деле земље региона. Министар је напоменуо да је Београд и даље спреман на сарадњу са међународном заједницом ради учвршћења безбености у региону, посебно на Косову. Желимо да убрзамо вођење дијалога који би спречио насиље и неконтролисани развој ситуације на Ксоову, рекао је шеф српске дипломатије. Он је изразио жаљење што су неке земље присутне на самиту, признале у једностраном поретку независност Косова и подсетио да ће земља штитити свој територијални интегритет свим могућим првним и дипломатским средствима.
Земље чланице НАТО-а донеле су одлуку да БиХ, ЦГ и Србија пређу са учешћа у програму Партнерство за мир, што се сматра првим кораком ка ступању у НАТО на стадијум интензивног дијалога, извештава агенција Франс Прес, позивајући се на изјаву председника Румуније Трајана Бесескуа. На конференцији за штампу у Букурешту, где је у току самит НАТО-а, Бесеску је истакао да за разлику од својих суседа, Србија се није обраћала са молбом о томе, али због упорних предлога унутар НАТО-а савезници су решили да јој пруже статус интензивног дијалога који ће стипити на снагу када Србија одлучи да изађе из изолације у погледу НАТО-а, исткао је председник Румуније.
Данас, по завршетку НАТО самита у Букурешту, председник САД Џорџ Буш упутио се у посету Загребу, где намерава да лично честита Хрватима позив да ступе у алијансу. Врата НАТО-а јуче су се отворила и за Албанију, али тамо је Буш већ боравио у јуну прошле године, обећавши при томе независност Албанцима на Косову.
Повећане мере безбедности у Загребу уведене су много пре посете домаћина Беле куће. Агенти америчких и хрватских специјалних служби током месец дана „чешљали“ су град у потрази за реалним ипотенцијалним опасностима по живот председника.
Хрватску престоницу Буш ће напустити у суботу после подне. На програму посете је састанак са руководством Хрватске и иступање пред пажљиво филтирираном групом грађана на Марковом тргу, где се налази здање републичке владе.
Не превише топли пријем за шефа америчке администрације припремило је неколико ванпарламентарних партија и друштвених организација, уједињених у покрет Антиимперијалистичка акција. Онис у предложили суграђанима да изађу на улице у знак неслагања са политиком САД и са придруживањем Хрватске НАТО-у. Демонстрантима је предложено да узму вреће за спавање и топле ствари: акција протеста, ако се не умеша полиција, може да траје до самог Бушовог одласка.
Између осталог, како указују резултати анкетирања јавног мењења, већина Хрвата је за ступање земље у Северноатлантски пакт. Ова идеја добиај своје присталице и сада је за НАТО скоро преко 60% Хрвата. 31% грађана не прихвата ступање Хрватске у алијансу. Апсолутна већина – 76% при томе сматра да питање чланства треба изнети на референдум, а свега 21% је спремно да повери одлуку парламенту. Сакупљање потписа у знак подршке референдуму треба да се заврши 12. априла.
Српски званичници оштро су осудили одлуку Хашког трибунала да ослободи оптужба бившег премијера Косова и бившег лидера албанских сепаратиста Рамуша Харадинаја, саопштава рсука агенција Новости.
Харадинај, кога у Србији називају ратним злочинцем, био је највиши командант ОВК, који се нашао на оптуженичкој клупи у Хагу. Земља оптужбе је тражила за Харадинаја 25 година затовра, мада је Међународни Хашки трибунал донео ослобађајућу пресуду. Та одлука не представља тријумф правде и не улива наду Србима и другим неалбанским националностима да ће убудуће имати миран и безбедан живот на Косову, стоји у изјави председника Бориса Тадића. Са своје стране, премијер Србије Војислав Коштуница назвао је овакву одлуку трибунала мрачном и имевањем правосуђу.
Бивши командант одреда ОВК Црни орлови коме је било суђено на освову исте оптужнице са Харадинајем Идриз Балај такође је у потпуности ослобођен. Још један осуђени тим поводом, командант ОВК који је био и начелник затвора који су отворили косовски Албанци и држали у њему Србе, Цигане и нелојалне косовске Албанце, Лахи Брахимај проглашен је кривим за мучења и осуђен на 6 година затвора. Сва тојица су оптуживани за учешће у заједничком злочиначком подухвату 1998. и 99. чији циљ је било успостављање потпуне конторле ОВК над Дечанима, где је живела велика количина Срба.
Многи сматрају да су Харадинај који се налазио у такозваном притвору и његове присталице имали прилично широке могућности запритисак на сведоке оптужбе. Било је сакупљено недовољно доказа његове кривице. Индиректно ту верзију потврђују и речи бившег главног тужиоца трибунала Карле дел Понте, која је више пута изјавила да се оптужба суочава са озбиљним проблемима са осигурањем безбеднсоти својих сведока. Оглашавајући решење суда, председник судске коморе, холандски судија Алфонс Ори истакао је да су судије стекле снажан утисак да је суђење текло у атмосфери у којој се сведоци нису осећали безбедно.
Активисти руског омладинског покрета Наши договорили су се са представницима српских омладинских организација о формирању међународног Руско-српског омладинског удружења, саопштио је у петак руководилац делагације Наших Роман Вербицки, који се налази у Београду. Русија постаје сваког дана све јача и Руси треба да разаберу ко је за нас пријатељ, а ко непријатељ. Са Србима нас повезује вековна историја, рекао је Вербицки, одговарајући на питања о циљу такве сарадње. За три дана стране ће разменити конкретне идије о даљим корацима осивања организације.
Формат рада друштва ће се састојати у организацији заједничких форума, конгреса, кампова, концерата у Русији уз учешће српских певача и руских звезда у Србији, истакао је Вербицки. Окосница сарадње, по његовом мишљењу, биће принципи православља и патриотизма, у једнакој мери блиски и Русима и Србима.
Председник Русије Владимир Путин у свом иступању на самиту РФ-НАТО у Букурешту поменуо је ситуацију око Косова као пример грубог кршења међународног права.



  • Извор
  • Глас Русије
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Крајем прошле године и почетком јануара руске снаге постигле су значајне успехе у границама Дзержинска (Торецка) и практично продрле до северозападних делова града. Према снимцима објективне контроле са украјинске...


СНП „Избор је наш“ свим људима који воле Српску и свјесни су њеног значаја, честита 9. јануар, дан када је створена, када је проглашена 1992. године Република Србска, као...

Канада никада неће постати 51. америчка држава, изјавио је одлазећи премијер


Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...

Џастин Трудо подноси оставку усред највеће политичке кризе у својој деветогодишњој владавини


Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА