BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јусуфспахић се успротивио признавању независности Косова

Јусуфспахић се успротивио признавању независности Косова
01.04.2008. год.
Србијански муфтија Мухамед Јусуфспахић успротивио се признавању једнострано проглашене независности Косова, на 20. конференцији Врховне скупштине исламских послова у Каиру, што је изазвало револт представника исламских заједница из балканских држава, посебно председника исламске заједнице у Македоњи Сулејмана Реџепа.

Врховна скупштина исламских послова у Каиру, одржана у организацији Египатског министарства вакуфа, одустала је од признавања независности Косова након што је Јусуфспахић упозорио да би то могло довести у опасност око 800.000 муслимана који живе у Србији, објављено је на сајту "Исламонлајна". Наводи се да је организациони одбор најпре прихватио Реџепов предлог да се признавање независости Косова уврсти у дневни ред, али да је је после Јусуфспахићевог излагања одлучено да се расправа о томе одложи.
Бивши министар вакуфа Судана Исам Бешир је оценио, како се истиче, да "Конференција високог већа исламских послова није везана ни за једну страну у одређеном проблему, будући да постоје веома деликатна питања, а Организација исламске конференције је по природи посла везана за та питања".
"Уколико се ова организација не изјашњава о таквим деликатним питањима, онда је то дужна због одређених околности, због којих је потребно да не даје свој став", казао је Бешир
"Исламонлајн" подсећа да је до разилажења у ставовима око признавања независности Косова дошло и током припремне седнице последњег самита Организације исламске конференције у Дакару, у марту, на коме је Турска то тражила, а против су били Египат, Судан и Азербејџан.

Једнострано проглашену независнсот Косова до сада није признала ниједна арапска земља, а од 57 држава Организације исламске конференције то су учиниле само Авганистан, Турска, Сенегал, Албанија и Малезија.
Реџеп је за "Исламонлајн" изјавио да "Београдски муфтија, који се противи признању Косова, не представља муслимане у Србији, јер је постављен од српске владе и служи њеним интересима, везаним за исламски свет".
Он је додао да је "законски муфтија у Србији Муамер Зукорлић" који је, како је рекао, изабран већином гласова имама и представника џемата исламске заједнице у Србији.
И председник Исламске заједнице Албаније Селим Мучи је у изјави за "Исламонлајн" дао пуну подршку предлогу македонског муфтије да конференција, како је рекао, обавезно призна Косово.
Он је негирао изјаву београдског муфтије да би признање представљало опасност за муслимане у Србији рекавши да је ствар обрнута и да ће "признавање помоћи стабилности региона и зауставити националне и верске сукобе, које је изазвала политика србијанске власти из Београда". Представник Исламске заједнице Црне Горе Омер Качај је, како се наводи, такође био зачуђен непризнавањем Косова јер, како је рекао, "албански народ чини више од једне десетине балканског становништва (седам милиона)".
"Албанци не траже да арапске и муслиманске земље буду прве које ће признати Косово, али је дошло време да се направе кораци у том правцу", рекао је Качај и запитао "зар нам је Запад ближи од наше браће по вери?"
На четвородневном скупу "Принципи безбедности у исламу", који је у Каиру завршен у недељу, учествовало је 300 научника и интелектуалаца из муслиманских земаља, интелектуалци и академски стручњаци у свету и многобројни председници исламских организација и заједница.
Скупу, међутим, није присуствовао председник Исламске заједнице Косова Наим Трнава.


  • Извор
  • Танјуг
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА