BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Милосрдни анђео" отео Косово

26.03.2008. год.

Интервенција НАТО против бивше СР Југославије,без одлуке Савјета безбједности, у којој је погинуло око 3.500 људи и послије које је уведен међународни протекторат над Косовом и Метохијом, чије су привремене институције прије нешто више од мјесец дана једнострано прогласиле независност покрајине, почела је на јучерашњи дан прије девет година(24.марта).
Премијер Србије Војислав Коштуница, изјавио је Тањугу да је циљ бомбардовања бивше СР Југославије прије девет година био стварање прве НАТО државе у свијету.
- Бесправна изградња огромне америчке војне базе Бондстил и Анекс 11 Ахтисаријевог плана који утврђује да је НАТО коначан орган власти на Косову, откривају прави циљ зашто је Србија безумно разарана и због чега је 17. фебруара противправно проглашена НАТО држава - навео је српски премијер, објашњавајући да је Србија слободна земља, а шта може бити порука слободног народа и слободне земмље него "Косово је Србија".
Политика силе која се спроводи над Србијом слијепа је и краткотрајна.
- И као свака сила која је долазила на Балкан, и ова ће проћи - поручио је Коштуница и додао да огроман број држава и највећи дио човјечанства није признао прву НАТО државу, већ признаје Србију у њеним правим и међународно признатим границама.
Министар одбране Драган Шутановац изјавио је да ће одлука НАТО да бомбрадује СР Југославију остати као најцрња одлука у савременој историји те војне алијансе и Србије.
Одлуку о нападу донио је 23. марта 1999. године тадашњи генерални секретар НАТО Хавијер Солана након пропалих преговора у Рамбујеу и Паризу, јер су тадашње власти у Београду одбиле да прихвате војни анекс уговора за рјешење косовске кризе, који је практично предвиђао окупацију СРЈ. Прва мета ваздушних удара били су војни аеродроми у Приштини, Подгорици, Батајници и Ужицу и циљеви у Куршумлији, Новом Саду, Панчеву, Крагујевцу и Лучанима.
Готово да нема града у Србији који се током 11 недјеља агресије бар неколико пута није нашао на мети НАТО бомби и ракета, док је Црна Гора, углавном, била поштеђена тако масовног бомбардовања. Током ваздушне кампање назване "Милосрдни анђео" погинула су, према подацима државних органа, 1.002 припадника Војске Југославије и полиције Србије и око 2.500 цивила, међу којима 89 малишана, а око 10.000 људи је рањено и повријеђено. Током агресије извршено је 2.300 ваздушних удара по 995 објеката широм земље, а 1.150 борбених авиона НАТО лансирало је око 1.300 крстарећих ракета и бацило 2.900 бомби не само на војне, већ и на цивилне циљеве.
Бомбардоване су, поред војних циљева, и избјегличке колоне на подручју Косова, путнички воз у Грделичкој клисури, мост у Варварину, пијаца у Нишу... Погођени су и болница "Драгиша Мишовић" и кинеска амбасада у Београду, у којој је погиунуло десетак недужних цивила.
Према процјенама стручњака, материјална штета причињена бомбардовањем процјењује се између 30 и 100 милијарди долара.
Генерални секретар НАТО Хавијер Солана издао је наредбу о прекиду бомбардовања 10. јуна, када је и Савјет безбједности УН усвојио Резолуцију 1244.

Нова епоха

Предсједник привремене косовске владе Хашим Тачи оцијенио је да је 24. март прије девет година означио почетак нове епохе за Косово и да је НАТО подржао правичну борбу народа Косова.

Не заборавити

У знак сјећања на 49 грађана Црне Горе који су погинули за вријеме НАТО бомбардовања делегација Удружења бораца ратова Берана од 1990. године до 1999, представници СУБНОР-а, породице погинулих и бројни грађани положили су цвијеће на споменик палим борцима у посљедњим ратовима.
- Прва жртва редовног војника пала је баш у Црној Гори, што оповргава све тврдње да код нас није било Нато агресије. На овај начин евоцирамо успомене на свијетле ликове свих оних Беранаца, али и оних других који своје животе приложише на бранику домовине. Ми те жртве уважавамо и поштујемо, упућујући поруке свјетским моћницима да тако нешто више никада не ураде - рекао је Саво Вучетић,у име Удружења бораца.

Цвијеће за пале Никшићане

Чланови Удружења бораца ратова од 1990. године и породица настрадалих положили су цвијеће на споменик погинулим Никшићанима. Предсједник Удружења Слободан Жугић је подсјетио да је током агресије из Црне Горе погинуло 49 припадника редовне војске и резервног састава, а од тог броја тројица су из Никшића.
Цвијеће на споменик погинулим Никшићанима положили су и представници југословенске опције бораца од 1941-1945. године из Никшића.

Трајно памћење

И у Мојковцу је на споменик погинулих ратника из општине положен вијенац Готово истовремено, са новоизграђеног храма Христовог рождества огласила су се црквена звона.
- Ово је потврда нашег дубоког поштовања и памћења на храбре младиће из наше општине који су положили своју младост за слободу и показали да су истински насљедници херојске традиције људи овога краја и својих предака - рекао је предсједник Удружења Божо Вучетић.
Споменик једанаесторици бораца који су погинули на херцеговачком ратишту и на Космету подигнут је у градском центру прије неколико година.

Прва жртва у Даниловграду

Грађани Црне Горе никада неће заборавити тај чин, јер су прве бомбе у агресији, цинично назване "Милосрдни анђео", управо погодиле Црну Гору, гдје је у Даниловграду пала и прва жртва. Огромна материјална разарања која су тада претрпјеле Црна Гора и Србија нијесу ништа у односу на недужне људске животе које је агресор називао "колатералном штетом".
Тим поводом делегација Народне странке јуче је у вароши Мурино, уз велико присуство грађана, паљењем свијећа, одала почаст дјеци жртвама НАТО-а и тако обиљежила девет година од агресије НАТО-а на Србију и Црну Гору.

Безумље

Поводом деветогодишњице НАТО агресије породице настрадалих и мјештани Мурине посјетили су спомен-обиљежје жртвама.
- На дашњи дан пале су прве бомбе Алијансе на Црну Гору, иако, по актуелној власти, Црна Гора није била у рату. Овдје су од НАТО зликоваца погинуле невине жртве Мурине, међу којима и троје дјеце која су тражећи спас од погибије на косовским просторима нашли погибију на Мурини, подсјетили су предсједник Мјесне заједнице Бранислав Оташевић и функционер Народне странке Будимир Дубак, поред спомен-обиљежја жртвама безумља.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА