BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Политичка пресуда Трајану Бесескуу

Политичка пресуда Трајану Бесескуу
30.07.2012. год.

У недељу се у Румунији одржао референдум о суспендовању председника земље Трајана Бесескуа. Опозицији ради постизања свог циља је потребно максимално учешће (најмање 50 одсто свих бирача), а сам шеф државе у немилости позвао је своје присталице да бојкотују гласање.

За Трајана Бесескуа је то већ други покушај импичмента у његовој каријери – 2007. године су опоненти већ покушали да га одстране од власти, али су се на општенационалном гласању становници изјаснили против. У овом случају експерти проричу супротни резултат – према социолошким анкетирањима, скоро 70 одсто становника земље жели Бесеску оде.

Према закону процедура импичмента у Румунији се одржава у три етапе. Прво за њега мора да гласа парламент. То се десило 6. јула, после тога 10. јула Траоан Бесеску је званично предао власт у земљи председнику парламента Крину Антонескуу. Затим Уставни суд мора да провери основаност оптужаба, које су постале разлог за импичмент. Најзад, становници морају да потврде то решење. Референдум биће признат одржаним ако у њему учествује више од 50 одсто бирача (у Румунији их има више од 18 милиона). Ако резултат неће бити у корист Бесескуа, онда у току три месеца морају да буду одржани ванредни председнички избори. Међутим, за јесен су већ заказани парламентарни избори. У противном случају ће се Бесеску вратити свом послу и остати на том положају све до 2014. године.

Подсетимо, Бесескуа су оптужили за кршење устава, ограничења пуномоћја и независности судске власти, злоупотребу пуномоћја, покровитељство пријатеља-бизнисмена и коришћење специјалних ресора ради праћења опонената. Политичар у немилости је позвао своје присталице да бојкотују гласање, унапред изјавивши, да ће резултати бити фалсификовани. Његова ревност је разумљива - за Бесескуа, кажу политиколози, пораз на референдуму ће бити знак за крај полтичке каријере.

Карактеристично је да ЕУ и САД, чије односе са Бесескуом не могу да се сматрају безоблачним, заузели су се за тог политичара. Брисел и Вашингтон су више пута ствили на знање да све то подсећа на политички окршај.

Било како било, у понедељак ће доћи до првих резултата гласања. Онда ће бити разумљиво, у којој мери су Румуни спремни за промене.



  • Извор
  • Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА