Гусари смањују активност
У првој половини године нагло су смањени напади пирата на мору – упола у поређењу са истим периодом прошле године. Експерти у томе виде пре свега успех антипиратске операције у којој учествује и Русија. Ове године је забележено 177 гусарских напада, а прошле – 266. Ипак, проблем остаје.
У целом свету 2012. године пирати су киднаповали 20 бродова са 334 чланова посаде, сведочи статистика Међународног поморског бироа. Пирати су најактивнији у јужном делу Црвеног мора, Аденском и Оманском заливу, а такође у Арабијском мору и поред обала Сомалије. Смањену активност гусара експерти повезују пре свега са успехом међународних војних операција, у којима Русија активно учествује, говори главни уредник издања „Морске вести Русије“ Анатолиј Кузњецов:
"Русија у борби против пирата учествује толико активно колико може једна држава. За то она има ратну морнарицу и квалитетну посаду ратних бродова. Осим тога Русија је изабрала своју тактику праћења и чувања трговачких бродова. То је конвој читаве групе бродова. Ниједна друга држава не примењује такву тактику - то је искључиво наше. И та тактика је најефикаснија."
У Аденском заливу извршава задатке ратна морнарица Русије чији је део велики противбродски „Вицеадмирал Кузњецов“ Северне флоте и бродови „Бубнов“ и „МБ-304“ Црноморске флоте.
Ипак и поред успешних операција питање остаје отворено. Активност пирата 21. века експерти упоређују са активношћу у 16-18 веку. Савремени пирати су претежно Сомалијци: у тој земљи становништво је изгладнело после 20-годишњег грађанског рата. Говори председник руског Удружења међународног морског права Владимир Медников:
"У последње време тражене суме за откуп једног брода износе 12 милиона долара и више. Значи да је новац натерао те људе да се баве гусарством. Али ја не бих поједностављивао ситуацију, јер ми знамо да ти људи хиљаду километара од обале у старом чамцу, истина, наоружани аутоматима нису својом вољом доспели у океан. Њих су једносавно натерали под претњом смрти, претњом по њихове породице."
Гусарство у Сомалији је почело активно да се развија пре 5-6 година. Тај занат је основни извор за живот локалног становништва. После 20-годишњег конфликта у земљи је остало много оружја, и није тешко да се направи добро организована група пирата. Држава се још није опоравила од последица грађанског рата, па на копну пирате не кажњавају.
Према подациа америчког фонда Ocean Beyond piracy материјална штета прошле године је изнела 7 милијарди долара. У априлу 2010. године на иницијативу Русије једногласно је донета резолуција СБ ОУН за ефикасно кривнично гоњење пирата.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »