BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Коштуница: У ЕУ само са Косовом као саставним делом

Коштуница: У ЕУ само са Косовом као саставним делом
28.02.2008. год.

"Наша позиција је да је територијални интегритет Србије више него важан", рекао је премијер Коштуница за руску телевизију на енглеском језику "Русија данас" (Рушиа Тодаy), одговарајући на питање да ли се Србија, узимајући у обзир њено залагање за територијални интегритет и позицију већине чланица ЕУ у односу на Косово, неће прикључити ЕУ.

"Косово није само питање целовитости Србије и њеног територијалног интегритета. То је веома важан део Србије који је везан за српски идентитет, а можда је најбољи доказ за то да Срби, где год живе - у Црној Гори, Републици Српској, широм света, наша дијаспора реаговала је на распарчавање Србије и једнострано проглашење независности", рекао је Коштуница.

Истичући да је Србија пре много година одредила свој интерес за приступање ЕУ, превазишла неке препреке и начинила веома озбиљне кораке, Коштуница је рекао да када дође до "било каквих даљих преговора о чланству у ЕУ, морамо јасно да кажемо шта је територија Србије коју ЕУ признаје".

"То је за нас само Србија са Косовом као својим саставним делом", истакао је српски премијер.

Коштуница је рекао да у преговорима са Бриселом постоје две препреке.

"Прво - шта је Србија. За нас, Србија укључује Косово, то је по нашем Уставу. С друге стране, ми имамо још један проблем са ЕУ, то је цивилна мисија за коју је одлучено да буде упућена на Косово, што такође нарушава територијални интегритет и суверенитет Србије, јер су многе чланице ЕУ већ признале независности Косова", рекао је председник српске владе, додајући да је то за њега "принципијелна ствар".

"Србија у ствари не може да прихвати да на крају буде једина чланица ЕУ чији се територијални интегритет не признаје", рекао је Коштуница и додао да "ту не треба да буде калкулација када до тога (преговора) дође".

На питање да ли постоји шанса да Србија покуша да задржи "бар северни део" Косова насељен Србима, премијер је рекао да је његов приступ Косову принципијелан јер подразумева да "Србија брани не само Косово, већ принцип територијалног интегритета и суверенитета".

"Размишљањем о само једном делу Косова, било каквој подели Косова, Србија више не следи нешто што је од почетка било основа нашег приступа", рекао је Коштуница и додао да је свака врста поделе покрајине супротна територијалном интегритету Србије.

Премијер је додао да Србија "никада не може да изгуби нешто што јој припада" и да је више него сигуран да "док постојимо као нација, Косово ће бити део Србије".

Најефикасније средство или орузје у борби Србије је легалитет и инсистирање на територијалном интегритету, истакао је Костуница.

Премијер је рекао да ће амбасадори, позвани на консултације из земаља које су признале независност Косова, остати на консултацијама "одређени временски период", јер треба да се види "како ће се ствари одвијати".

Он је навео да је "први талас признавања Косова у овом тренутку заустављен" и "неке земље које су се бориле за признање независности Косова сада одлажу такву одлуку".

На питање да ли је Србија разматрала прекид дипломатских односа са земљама које су признале Косово или о економским санкцијама Косову, премијер је рекао да су Влада и Министарство спољних послова припремили "неке планове", да су на располагању "све могуће дипломатске мере" а да је у овом тренутку одлучено да та мера буде позивање амбасадора.

"Ми размишљамо и о другим мерама...има прилично велик број мера о којима размишљамо", рекао је Коштуница, додајући да "не жели да говори ни о једној конкретној мери" а да ће "одређена економска сарадња бити настављена" и да се размишља о подизању тужбе против земаља које признају независност покрајине.

"То питање није за мене. То је за неког другог. За неког ко стоји иза признања једностране декларације независности Косова", рекао је премијер.

Говорећи о прекјучерашњој посети вицепремијера Русије и кандидата на председничким изборима Дмитрија Медведева, председник Владе Србије је рекао да је она била веома важна и за Србију и за Русију, и за руско-српске односе.

"Она је дошла у правом тренутку. Две године Србија и Русија се заједнички боре за нешто што није само територијални интегритет и суверенитет Србије - који значи останак Косова у саставу Србије, већ и за праву заштиту међународних норми и неких темељних принципа међународног права, почев од Повеље УН и Резолуције 1244".

"Било је важно да направимо пресек шта смо урадили до сада и видимо који су наши даљи кораци", истакао је Коштуница, додајући да је сарадња између Београда и Москве "још важнија после 17. фебруара, када је заиста нарушено међународно право".

Премијер је навео да се Русија, Кина, Индија и неке европске земље, као што су Шпанија, Чешка, Словачка, Грчка и Кипар, залажу за поштовање Повеље УН и Завршног акта из Хелсинкија, који гарантује територијални интегритет и суверенитет.

"Зашто би Србија била изузетак од тог правила", упитао је Коштуница.

Премијер је истакао и да је посета Медведева била важна и због економске сарадње.

"Заиста поздрављамо улагања руских компанија у Србију", рекао је он, додајући да је важна и сарадња у области културе и образовања.

"Волели бисмо да видимо руске студенте да добијају стипендије за студије у Србији и Србе да добијају стипендије од руске владе да студирају у Русији", рекао је председник Владе Србије у интервјуу руској телевизији.



  • Извор
  • PressOnline
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА