Балканска игра с бакљама на бурету барута
Ситуација око Косова и Метохије заоштрава се из дана у дан, потенцијал за конфликт није исцрпљен, а ефекат од "експлозије бурета барута" Европе осетиће чак и они који за покрајину никад нису ни чули, пише украјиински недељник "Огледало недеље".
У тексту "Балканска игра са бакљама на бурету барута", лист у најновијем броју истиче да је, узимајући у обзир последице и за Придњестровље, Абхазију, Нагорно-Карабах, Северни Кипар, "време да се сви који то нису учинили определе у погледу позиције о Косову".
"Буре" је сакривено, али "није деактивирано" а "данас многи покушавају да уцењују једни друге у опасној балканској игри", наводи украјински недељник и додаје да "у том случају није важно ко ће први принети бакљу".
Наводећи да ће "Албанци ипак прогласити независности и то можда већ у фебруару ", и да су се по завршетку избора у Србији многи у Европи "тешили надом да су Срби... прогутали удицу евроинтеграција у замену за Косово", лист наглашава да догађаји последњих дана сведоче "да се исход балканске драме неумољиво приближава, али да он неће бити једноставан".
"У Бриселу су заборавили један не безначајан аспект: упућивање (цивилно-полицијске) мисије не може бити обављено без сагласности Београда", а Резолуција 1.244 Савета безбедности Уједињених нација јасно прописује да свако међународно присуство мора бити усмерено на то да "становници Косова уживају пуну аутономију у оквиру федеративне Југославије, читај - Србије", истиче украјински недељник.
"По замисли Брисела она (мисија) је требало да се бави спровођењем плана финског дипломате Мартија Ахтисарија о фактичном претварању Косова од територије по управом УН у независну државу", истиче "Огледало недеље".
Неке земље - као Турска и Јапан, већ су формално подржале активности Приштине а "у Вашингтону и Токију не сумњају да ће Косово бити откинуто од Србије", наглашавал лист
Такође "Огледало недеље" наводи процене експерата да Србију чека криза и "превремени парламентарни избори, а за њима нова спирала политичке нестабилности", што је, по оцени недељника "и за (премијера Војислава) Коштуницу и за (председника Бориса) Тадића боља варијанта него сагласност са дезинтеграцијом земље".
"Кремљ, иако позива међународну заједницу да не иде супротно међународном праву, не намерава да предузима никакве економске санкције против земаља које се залажу за независност Покрајине", пише "Огледало недеље".
Лист то илуструје изјавом сталног представника Русије при Европској унији Владимира Чижова да Русија неће прекидати испоруке гаса Европи уколико Сједињене Америчке Државе и ЕУ подрже независност Косова.
Време је и да Кијев формира своју позицију да би "адекватно реаговао на могуће изазове", наводи недељник и додаје да је то потребно учинити "због могућих последица" и због украјинског контингента који учествује у снагама за подршку миру на Космету.
- Извор
- Тањуг
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »