ЕУ: Није време за датуме о Косову
Није време за разматрање датума у вези са одређивањем будућег статуса Косова, каже Кристина Гаљак. „Ово нису дани за датуме”, изјавила је Танјугу портпаролка високог представника Европске уније за спољну политику и безбедност Хавијера Солане, оцењујући да се у јавности чују многи датуми везани за слање будуће мисије ЕУ из области полиције и правосуђа и проглашење независности Косова, али да су то за сада „спекулације”. „Ми, међутим, обављамо припреме за деловање на терену, шта год да се деси у будућности”, истакла је она, додајући да је „кључно да сви остану мирни и да се процес одвија координирано”. На питање када ће бити расправе ЕУ о мисији на Косову, Гаљакова је одговорила да ће то бити „стална тема расправе током наредних месеци”, укључујући и наредни састанак Савета министара Уније, 18. фебруара.
Вук Јеремић и Јан Кубиш о Косову
Србија је спремна и даље на дијалог о Косову, али предузеће сва доступна мирна средства да очува суверенитет и територијални интегритет Србије ако покрајина прогласи независност, изјавио је данас у Братислави министар спољних послова Србије Вук Јеремић.
Јеремић је поновио став Србије да је Београд за компромисно решење, а са таквим ставом о решењу статуса Косова сложио се и његов домаћин, шеф словачке дипломатије Јан Кубиш.
Јеремић је новинарима после сусрета са Кубишем рекао да ће Србија, у случају да Косово после председничких избора у Србији једнострано прогласи независност, „поступати у складу са међународним правом”.
„Употребићемо сва доступна дипломатска, економска, мирна средства”, рекао је Јеремић и изразио наду да до проглашења независности неће доћи, поновивши став Београда да ће само компромисно решење допринети да се на западном Балкану очува стабилност.
Министар спољних послова Словачке Јан Кубиш је рекао да „у трагању за решењем (статуса Косова) незаменљиву улогу играју и ЕУ и ОУН” и додао да Словачкој „није драго када се иде на једнострана решења”.
„За нас нису једнострани кораци нешто што радо видимо, зато што носе собом велики потенцијал дестабилизације”, рекао је Кубиш.
Румунија неће моћи да призна Косово
Румунски председник Трајан Басеску поновио је да његова земља неће признати независност Косова. Он је оценио да би признавање независности послало лошу поруку мањинама и представљало кршење међународног права.
„Моја земља неће моћи да призна проглашење независности Косова без обзира на ком нивоу.., било да је координисана независност или једнострано проглашена”, рекао је Басеску новинарима у Бриселу после састанка с генералним секретаром НАТО-а Јапом де Хоп Схефером.
Румунски председник је упитао „каква порука се шаље мултиетничким друштвима или државама суоченим с етничким проблемима или замрзнутим конфликтима”.
„Могли бисмо да прекршимо Повељу Уједињених нација и Хелсиншки акт” који су гарантовали 60 година мира у Европи, навео је румунски председник.
Басеску је јуче у Бриселу разговарао с генералним секретаром НАТО-а Јапом де Хоп Схефером, уочи априлског самита Атлантског савеза у Букурешту.
Кипар против, Шпанија резервисана
Кипар ни под каквим околностима неће ревидирати противљење једностраном проглашењу независности Косова, изјавила је у Хелсинкију министарка спољних послова Ерато Козаку-Маркулис.
Мадрид не одступа од става у погледу евентуалног унилатералног проглашења независности Косова и изражава резерве према таквом плану, јер „страхује да би то могло охрабрити баскијске и друге сепаратистичке тежње у Шпанији”, изјавио је шпански премијер Хосе Луис Сапатеро.
Русија: Преседан Косова веома опасан
Потпредседник руске владе Сергеј Наришкин упозорио је данас на ризик да „косовски преседан” отвори сличне проблеме у другим европским земљама, као и на границама Русије.
„Преседан је веома опасан, зато Русија инсистира на крајње опрезном приступу решавању конфликта на Косову”, рекао је он у интервјуу шпанском листу „АБЦ”.
- Извор
- Агенције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »