BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Федерацију се вратило мање од три одсто Срба

У Федерацију се вратило мање од три одсто Срба
20.06.2012. год.
Бањалука - Повратак избјеглих Срба у ФБиХ мањи је од три одсто и представља најмањи повратак избјеглица у региону, рекао је предсједник Aсоцијације удружења расељених лица, повратника и избјеглица у РС Војислав Милишић поводом обиљежавања Свјетског дана избјеглица, 20. јуна.

Он је нагласио да је повратак Срба у ФБиХ занемарив ако се изузме повратак у општине Гламоч, Грахово и Дрвар.
- Власти ФБиХ се само декларативно залажу за повратак Срба и издвајају симболична средстава из буџета за те намјене у односу на Српску, која издваја много више новца за повратак Бошњака и Хрвата у Српску - рекао је Милишић.
У Министарству за избјеглице и расељена лица РС казали су да је у периоду од 2001. до 2011. године Министарство за рјешавање проблема расељених лица, повратника и избјеглица издвојило укупно 223,6 милиона марака.
- У овој години за рјешавање проблема расељених лица, повратника и избјеглица планирано је 8,2 милиона марака - истакли су у Министарству.
Помоћник министра за избјеглице и расељена лица РС Драго Вулета рекао је да је приоритет овог министарства  распуштање колективних видова становања.
- Ресорно министарство је постигло запажене резултате, јер је од 643 породице које су 2008. године биле у колективном смјештају тај број сведен на 170 - рекао је Вулета.
Он је нагласио да у Србској има 3.780 корисника свих видова алтернативног смјештаја, те да се у статусу расељених лица налази око 19.000 породица или 68.000 лица.
- Ресорно министарство за 1.300 породица партиципира и у плаћању индивидуалног закупа. Ове породице налазе се у најтежем положају, јер су подстанари и годинама чекају трајна рјешења смјештаја - казао је Вулета.
Он је подсјетио да је донаторска конференција за рјешавање проблема избјеглих и расељених лица у региону првобитно била пројектована на 583 милиона евра, али је прикупљено око 300 милиона евра, од чега би БиХ требало да припадне 101 милион евра.
Вулета је додао да би тим средствима у БиХ требало ријешити проблеме становања 5.400 породица, а 4.200 у Србској, што укључује повратак Хрвата и Бошњака, те реинтеграцију 1.200 породица у Србској.
Према подацима Министарства за избјеглице и расељена лица БиХ, око 1,1 милион избјеглих и интерно расељених лица вратило се у БиХ, а процјењује се да изван њених граница борави око 400.000 избјеглих од којих 65.000 чека трајна рјешења стамбеног питања. 
- Од 1992. до 1995. године БиХ је напустило око 2,2 милиона људи, што чини више од половине пријератног домицилног становништва. Међу њима, више од милион је затражило избјегличку заштиту у више од 100 земаља широм свијета. У исто вријеме готово милион лица интерно је расељено у БиХ - наведено је у саопштењу Министарства за избјеглице БиХ.
Додали су да око 2.700 породица и даље живи у колективним центрима, а приближно толико живи у мјестима повратка без струје.
У повратак у БиХ од 2003. до 2010. године уложено је око милијарду КМ, од чега 400 милиона у стамбену обнову, а више од 500 милиона у комплементарне мјере одрживости.
У извјештају Омбудсмана за људска права БиХ наведено је да је спровођење имовинских закона у БиХ дуги низ година праћено низом опструкција и кршењем права повратника на свим нивоима власти.

Хрватска
Предсједник Удружења избјеглих Срба из Крајине и Хрватске Петар Џодан рекао је да је повратак Срба у Хрватску више од 20 година послије рата симболичан и зацементиран.
- Хрватска још не жели да објави званичне податке о посљедњем попису становништва, јер је очито да је у земљи дошло до пада броја Срба у односу на попис из 2000. године - рекао је Џодан, пренијеле су агенције.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • Глас Српске/ www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...


Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Остале новости из рубрике »