У Дервенти обиљежено 20 година од погибије осам србских логораша
Цвијеће је положено и испред спомен-плоче која је постављена на улазу зграде бившег Дома ЈНА.
Од 15 логораша, који су тог кобног 19. јуна копали ровове на Томасовом брду, погинули су Ненад Панзаловић, Жељко и Раде Бокур, Вујадин Љубојевић, Саво Павловић, Драган Грбић, Миро Јовичић и Милорад Гуњевић.
Предсједник дервентског удружења ратних заробљеника Драго Кнежевић подсјетио је на комеморативном скупу да је из хрватског логора у бившем складишту ЈНА на Рабићу одведено 15 логораша који су служили као живи штит Хрватској војсци, која је то искористила да покуша пробој србских линија одбране.
Тада је погинуло осам логораша, док је њих седам успјело да се спасе, пробијајући се кроз олују куршума.
Он је подсјетио да су ови логораши претходно мучени и злостављани у логорима, а на Томасово брдо су практично доведени да буду убијени.
Кнежевић је нагласио да је за злочине над Србима из Дервенте који су за вријеме посљедњег рата прошли кроз хрватско-бошњачке казамате, до сада једино Ивица Врдољак осуђен на пет година затвора.
Тужилаштво БиХ води истрагу против још неколко чувара логора, али истрага споро, па су окупљени на данашњем скупу поручили да ће истрајати у настојањима да они који су формирали четири логора за Србе из Дервенте, те они који су злостављали, убијали, силовали и понижавали затворенике, одговарају за ратне злочине.
Логораши који су убијени 19. јуна 1992. одведени су на борбену линију из логора Рабић у Дервенти, чији управник је био Жељко Пудић, док су стражари били Нихад Хамзић звани Фриц, Ангијад Јусановић, звани Талијан, Алмас Незиревић, Мустафа Табаковић и Един Мркоњић.
Ратни заробљеници из Дервенте најодговорнијим за формирање логора у овом граду за вријеме рата сматрају ратног предсједника СО Дервента Винка Бегића званог Шиљо, начелника полицијске станице Ивана Дуспару, предсједника Кризног штаба Ивана Чуљка, те предсједнике Хрватске демократске заједнице и Странке демократске акције из Дервенте Ику Станића и Сулејмана Алијагића.
У логору Рабић било је заточено 120 Срба из Дервенте, а укупно је кроз логоре прошло преко 400 србских цивила. Овај логор је на основу наредбе тадашњег ратног руководства хрватско-муслиманске коалиције формиран 26. априла 1992. године.
Прије тог логора 12. априла формиран је логор у бившем Дому ЈНА у Дервенти, а први логораши били су Миле Томић и Перо Врдошевић - Срби из Милошевца код Модриче које су хрватски војници ухапсили док су се возили својим аутомобилом магистралом кроз Дервенту.
- Извор
- vijesti.RS
- СРНА/ www.vijesti.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »