Упутства САД Унији о Косову
јављен је документ из кога се види да су САД дале Словенији тајни списак својих захтева за председавање ЕУ. У документу се предлаже проглашавање независности Косова у недељу, да Русија не би могла да сазове Савет Безбедности. Веродостојност документа су потврдиле неименоване словеначке дипломате. Поменути документ чак није носио ни ознаку „тајно” и представља интерну забелешку словеначког министарства спољних послова, направљену децембра, након посете директора овог министарства, Митје Дробнича, Вашингтону. Амерички саговорници су, како сведочи поменути документ, Дробничу дали „упутства” за словеначко председавање ЕУ, односно америчке захтеве који се односе на питања Косова, Блиског истока и Кавказа, као и шта треба да буде записано у декларацији, коју ће донети сусрет на врху ЕУ-САД, у јуну, у Словенији.
Из документа је очито да САД уређење статуса Косова третирају као чињеницу, до које ће доћи и које ће водити Словенија. Америчким саговорницима Дробнич је објаснио да је словеначко виђење да ће координисаном, једностраном, проглашењу Косова следити ранија припрема закључака заседања министара спољних послова ЕУ.
Дробнич је навео и да ЕУ треба одлука њених министара спољних послова и позив генералног секретара УН, да преузме мисију од УН, на Косову.
Словеначки политички директор сматра и да косовска влада мора одмах након проглашења независности да позове мисију ЕУ да дође на Косово, јер ће са њом делити сувереност.
Као правну основу за мисију, Дробнич наводи резолуцију 1244.
Из документа, чија је ознака VWA070767, види се да се Дробнич срео, у присуству словеначког амбасадора у САД, са представницима америчког савета за националну безбедност, Данијелом Фридом (помоћником америчке министарке спољних послова, Кондолизе Рајс), његовом заменицом Розмери Ди Карло и заменицом директора америчке безбедоносне агенције, Џудит Енсли.
Данијел Фрид је, том приликом, рекао да је генерални секретар УН-а у тешкој ситуацији и под притисцима Русије, али да ће му САД помоћи да тај проблем реши, као и да САД имају гаранције Бан Ки Муна да он неће ограничавати намеру ЕУ да пошаље своју мисију на Косово.
Фрид је одлуку о слању мисије ЕУ на Косово оценио као важну и сматра да се ту не треба обазирати на изјаве и критике Србије и Русије.
Истовремено, представници Америке су препоручили да споразум ЕУ са Србијом буде потписан пре декларације о независности Косова, јер би, иначе, изгледао као награда за губитак Косова.
Розмери Ди Карло је, како пише у документу, рекла да седница скупштине Косова, на којој би се усвојила декларација о независности, треба да буде у недељу, тако да Русија нема времена да сазове Савет Безбедности.
Што се тиче признавања независности Косова, Данијел Фрид је рекао да не треба бринути, подстакавши Словенију да, у фази признавања, прва призна независно Косово, додавши да ће га САД признати међу првима, као и да ће независност бити проглашена у договору са ЕУ и Америком, с тиме да се сачека крај председничких избора у Србији, при чему је САД више у интересу да Борис Тадић, а не Томислав Николић, буде изабран.
Фрид је рекао и да САД, управо са „Косоварима” прави „драфт” њиховог устава, да је ситуација на терену на Косову угодна и да се Америка нада да „Косовари” неће изгубити поверење у себе, јер ће тиме и Америка изгубити свој утицај.
Словеначки МИП: Неовлашћено објављивање
Словеначко министарство спољних послова издало је саопштење, којим реагује на неовлашћено објављивање интерног документа овог министарства, у словеначком Дневнику и београдској Политици.
Тим поводом је министарство покренуло активности за утврђивање правих узрока и позадине објаве овог документа, али и одредило интерну истрагу и додатно пооштрило доступ до информација у њиховом компјутерском систему.
Министарство размишља и о „неким променама у нормативним мерама у вези са доступом до докумената” овог министарства.
Истовремено, министарство спољних послова Словеније је позвало на саветовање и словеначког амбасадора у САД, Самуела Жбогара.
Самарџић: ЕУ пион у игри САД
Министар за Косово и Метохију у Влади Србије Слободан Самарџић изјавио је да белешке са састанка америчког и словеначког званичника о проглашењу независности Косова представљају пример како се насиљем води међународна политика и како Европска унија „жалосно постаје пион у таквој игри”.
„ЕУ пристаје на једну такву улогу - улогу средства у остваривању интереса САД”, рекао је Самарџић, оцењујући да је, према белешци са тог састанка, коју је објавио љубљански Дневник, Стејт дипартмент дао обавезе ЕУ и Словенији како да признају независност Косова.
После тог разоткривања сценарија, Србија треба да ради оно што су Влада и Скупштина донели као оквир за деловање, али да, пре свега, треба бити опрезан у повлачењу потеза, сматра Самарџић.
- Извор
- агенције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »