BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Убијена Беназир Буто, немири у Пакистану

Убијена Беназир Буто, немири у Пакистану
27.12.2007. год.

Предводница опозиције Пакистана Беназир Буто убијена је у самоубилачком нападу, који је изведен током политичког скупа. Осим Буто, страдало је још најмање 20 људи.

Напад у Равалпиндију извео је бомбаш-саомоубица, чији идентитет није познат. Раније је саопштено да је тешко рањена Буто хитно пребачена у локалну болницу и оперисана, али је неименовани војни званичник потврдио медијима да је подлегла повредама.

Портпарол пакистанског министарства полиције Џавед Шима рекао је да је самоубица активирао експлозив на крају предизборног митинга Бутове. Она је, по тврдњама очевидаца, погодјена у врат и груди док је седела у свом аутомобилу.

Снимак ЦНН-а (на првој фотографији) направљен је само неколико тренутака пред напад.

Буто је подлегла повредама непун сат после напада.


Стотине присталица ППП окупиле су се испред болнице у којој се налази тело убијене, узвикујући слогане против владе и председника Мушарафа, јавили су локални медији.

На телевизијским снимцима места атентата виде се мртви и рањени како леже на земљи а, како је јавила тв станица "ДонЊуз", полиција је пронашала главу, за коју се верује да је припадала бомбашу самоубици.

Од првог дана повратка у земљу, Буто је била суочена са претњама и нападима. Дан након повратка у земљу, 19. октобра, у нападу на Бутову погинуло је више од 130 људи.

Она је имала велику подршку народа о чему сведоче и на стотине хиљада људи који су је дочекали у Карачију.

Беназир Буто вратила се у Пакистан како би на изборима у јануару предводила Пакистанску народну странку, чији је лидер. Она је 1999. године отишла из земље због оптужби за корупцију.

Током дана, у истом граду у којем је убијена Буто пуцано је и на присталице бившег пакистанског премијера Намаза Шарифа.

Најмање четири особе су погинуле, а око 12 је рањено, када су наоружани људи из својих кућа отворили ватру на његове присталице, рекао је Сидикул Фарук, портпарол Шарифове странке Пакистанска муслиманска лига

Он је додао да Наваз Шариф није био на мети напада и да се, када је пуцњава почела, налазио мање од три километра од тог места.

"Пуцњава је почела када су чланови Навазове партије покушали да окаче заставу поред канцеларије супарничке странке", изјавио је један члан обезбедјења који је желео да остане анониман.

Шариф је изјавио да је убиство Беназир Буто "трагедија за целу нацију" и оптужио владу за неуспех у пружању безбедности убијеној лидерки опозиције.

Он је за Би-би-си њуз оценио да је постојала "озбиљна омашка у обезбедјењу" и негирао да његова партија имати користи од смрти Беназир Буто, истичући да "нико нема користи и нико не би требало да тражи икакву корист".

Ћерка оснивача ППП, прва премијерка Пакистана

Беназир Буто родјена је 21. јуна 1953. године у Карачију.

Њен отац Зулфикар Али Буто основао је Пакистанску народну странку (ППП) и био је председник и касније први премијер Пакистана изабран вољом народа од 1971. до 1977. године, када га је војска свргнула с власти. Две године он је обешен, док су два њена брата умрла под неразјашњеним околностима.

Пошто је дипломирала политикологију на Харварду и Оксфорду, Беназир Буто се вратила у Пакистан 1977, непосредно пре него што је с власти сврнут њен отац, а лидер ППП постала је 1979. године, када је Зулфикар Буто осудјен на смрт и погубљен.

Први пут је изабрана за премијера 1988, али је после две године оптужена за корупцију, а уз подршку војске ју је сменио тадашњи председник Гулам Ишак Кан.

Поново је постала премијер 1993. и остала на власти до 1996, када је смењена због корупционашких скандала. На месту премијера наследио ју је Наваз Шариф.

Буто и њен супруг Асиф Али Зардари осудјени су 1999. на пет година затвора и казну од 8,6 милиона долара под оптужбом за злоупотребе и финансијске малверзације. Касније је виши суд укинуо ту пресуду као пристрасну, али је Буто, која је у време доношења пресуде боравила у иностранству, одлучила да се не враћа у домовину.

На захтев владе у Исламабаду, 2006. Интерпол је издао налог за хапшење Буто и њеног мужа, али су у октобру 2007. пакистанске власти повукле оптужбе против Беназир Буто и она се 18. октобра вратила у Пакистан, после осам година добровољног изгнанства.

Већ сутрадан је у Карачију на митингу добродошлице поводом њеног повратка у бомбашком нападу погинуло 139 људи. Буто није повредјена у том нападу.

Немири широм земље

Агенција Ројтерс је јавила да су после убиства и потоњих, насилних протеста присталица Беназир Буто полицијске снаге Пакистана стављене у стање "црвене узбуне".

Гневне присталице некадашње премијерке Пакистана изашле су на улице широм земље, од Хималаја до јужне обале. Немири су били најжешћи у Синду, родној провиницији лидерке опозиције, и у главном граду те провинције, Карачију.

"Полиција у Синду је у стању 'црвене узбуне'", изјавио је високи званичник полиције. "Појачали смо размештање (снага) и сада патролирамо свим варошима и градовима, с обзиром да су невоље готово свуда".

Према извештајима из Карачија, стање безбедности у том граду се погоршава и тамо је на хиљаде људи изашло на улице да протестује. Запаљене су најмање три банке, једна владина зграда и пошта, рекао је један очевидац,

Најмање 20 возила је запаљено у граду Хајдерабаду, у централном Синду. Мањи протести забележени су у Равалпиндију и оближњој престоници, Исламабаду.

У Музафарбаду, главном граду пакистанског дела Кашмира, демонстранти су блокирали путеве запаљеним гумама, и узвикивали слогане против председника Первеза Мушарафа.

Мушараф оптужује терористе

Председник Пакистана Первез Мушараф окривио је терористе за смрт опозиционе лидерке и додао како ће удвостручити своје напоре да их победи, јављају агенције.

"Ово је дело оних терориста с којима смо у рату. Стално говорим да су ти терористи највећа опасност за нашу нацију", рекао је Мушараф у телевизијском обраћању градјанима, а преноси агенција АП.

"После данашњег трагичног инцидента, изражавам чврсту решеност - да се нећемо смирити док те терористе не елиминишемо и искоренимо", рекао је Мушараф, и у том циљу затражио од нације "солидарност, сарадњу и помоћ".

Мушараф је поводом убиства Беназир Буто у Пакистану прогласио тродневну жалост током које ће заставе бити на пола копља. Позвао је, такодје, нацију да остане мирна и буде суздржана.
Свет осудјује убиство Беназир Буто

Убиство лидера пакистанске опозиције Беназир Буто оштро су осудиле Уједињене нације, САД, Русија, земље Европске уније, као и Авганистан и Иран, а председник Пакистана Первез Мушараф прогласио је тродневну жалост у земљи.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун назвао је убиство бивше пакистанске премијерке "нападом на стабилност Пакистана". "Снажно осудјујем овај гнусан злочин и позивам да сви починиоци буду што пре изведени пред лице правде", навео је Бан у саопштењу.

Амерички председник Џорџ Буш такодје је оштро осудио убиство Бутове и рекао да њене убице морају да одговарају за тај злочин.

"САД оштро осудјују овај кукавички чин убица екстремиста који покушавају да подрију демократију у Пакистану", рекао је Буш новинарима на његовом ранчу у Тексасу.

"Стојимо уз народ Пакистана у њиховој борби против снага терора и екстремизма. Позивамо их да поштују сећање на Беназир Буто настављањем демократског процеса за који је храбро дала свој живот", поручио је амерички председник.

Током дана огласила се и Москва, оценивши да убиство Беназир Буто може да изазове талас насиља у Пакистану.

Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо оштро је осудио терористички напад на Беназир Буто, изведен мање од две недеље пред изборе.

"То је напад на демократију и Пакистан", наведено је у саопштењу Европске комисије.

Британски министар спољних послова Дејвид Милибанд изразио је запрепашћење због смрти Бутове и позвао на уздржаност у Пакистану.

"Убијањем Беназир Буто, екстремистичке групе циљају на све оне који су посвећени демократском процесу у Пакистану. Они не смеју и не могу успети", рекао је Милибанд и додао да је "сада време за уздржаност али и јединство".

Шеф француске дипломатије Бернар Кушнер оштро је осудио убиство Бутове, које је назвао "чином вредним презира". Он је рекао да стабилност и демократија у Пакистану морају бити у центру пажње целе медјународне заједнице.

У телеграму пакистанском председнику Первезу Мушарафу, шпански премијер Хозе Луис Родригес Сапатеро изразио је "оштру осуду" убиства бивше премијерке. "У име владе Шпаније и моје име преносим вам оштру осуду зверског терористичког атентата почињеног данас у Равалпиндију", рекао је Сапатеро.

Авганистански председник Хамид Карзај такодје је осудио, како је рекао, чин изузетне бруталности, који су починили непријатељи Пакистана. Карзај, који је јуче учествовао на самиту у Пакистану, састао се са Бутовом неколико сати пре него што је убијена.

Убиство Бутове осудио је и Техеран, а министар спољних послова Ирана назвао је самоубилачки напад "криминалним чином".

Најоштрије је осудио атентат на бившу премијерку Пакистана и члан Председништва БиХ Харис Силајџић, оценивши да тај чин представља атак на демократију и све друге људске вредности не само у Пакистану већ и у целом свету.

"Беназир Буто била је један од највећих и најискренијих пријатеља БиХ у најтежем периоду за нашу земљу", рекао је Силајџић и додао да је "њен лични анганжман резултирао несебичном помоћи Пакистана браноцима БиХ на политичком, економском, хуманитарном и војном нивоу".

Индија је шокирана и ужаснута убиством Беназир Буто, наведено је у саопштењу премијера Индије Манмохана Синга у коме је истакнуто да смрт пакистанске политичарке треба да појача решеност у борби против тероризма.

"Беназир Буто није није била обична политичарка, она је оставила дубок печат у свом времену. Начин који је отишла је подсетник на заједничких опасности са којима се наш регион суочава од кукавичких аката тероризма и потребе за искорењивањем тих опасних претњи", нагласио је Синг.

Индијски министар спољних послова Пранаб Мукерџе описао је Буто као храбру и изванредну жену.

Мукерџе је рекао да ће њен допринос демократији, побољшању индијско-пакистанских односа као и обнављању односа са Пакистаном бити инспирација.



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...


У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...

Портпаролка Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, упозорила је спонзоре Украјине.


Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА