BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Смртоносна „кијавица“

Смртоносна „кијавица“
26.12.2007. год.

БЕОГРАД - Према проценама Светске здравствене организације, ризик од појаве пандемије грипа је сваке године око 3-4 одсто, а тренутна епидемиолошка ситуација у свету указује да постоје услови за настанак новог пандемијског соја вируса. Стручњаци подсећају да већ 38 година нема пандемије и да је реално да ће до ње доћи у блиској будућности. У случају да се она појави, очекује се да око 30 одсто становника буде захваћено болешћу, а ако се узме у обзир да пандемијски грип најчешће погађа и да од њега најчешће умире радно активно становништво, доћи ће до озбиљног угрожавања целокупног система државе. Узимајући у обзир то да су производни системи и системи комуникације сада веома повезани и да постоји планетарна зависност, економске и социјалне последице пандемије могу бити катастрофалне.

- Морамо да радимо као да пандемије никад неће бити, али и да се припремамо као да ће се она сутра појавити - рекао је министар здравља Томица Милосављевић на семинару који је организован за директоре-менаџере здравствених и клиничко-болничких центара поводом припреме здравственог система за предстојећу пандемију.

Епидемиолози су навели да је неопходно да систем у целини буде добро припремљен за ову, али и за све друге кризне ситуације.

- Грип се испољава у три облика. Један је сезонски, други птчији и трећи је пандемијски грип - објаснио је епидемиолог Предраг Кон, председник посебне радне групе за имплементацију плана активности пре и у току пандемије и додао да се онај уобичајени, сезонски јавља сваке године и ограничава се на старије људе и најмлађу децу.

- Птичји грип се код људи јавља само повремено, али је то озбиљна болест са великим степеном смртности. Пандемијски грип још увек не постоји, али је очекивано да ће се јавити. Погађа људе између 20. и 40. године старости. Смртност је врло висока, а готово сви услови за његову појаву постоје, мада се не зна који вирус може изазвати ову катастрофу и да се то може очекивати од неких мутација познатих вируса - рекао је епидемиолог Кон, уз напомену да је наш систем спреман за појаву птичјег грипа, али да смо, када је реч о пандемији, далеко од добро организованог система.

Наглашено је и да је неопходно одржавање функционалности здравственог система принципом хитности и ланцем одговорности уз правилно и адекватно планирање, али и да припремљен систем значи и мултидисциплинарност и да план мора бити доступан свима.

ДО 700.000 УМРЛИХ

Научници упозоравају да би глобална пандемија могла да однесе око 62 милиона живота, а предвиђа се да би само у Великој Британији могло умрети између 50.000 и 700.000 људи. Најсиромашније земље ће, према проценама, бити најтеже погођене, јер ће катастрофа пандемије бити појачана ХИВ-ом и маларијом.
Процењује се да је 1918. године умрло око 50 милиона људи, али да ће нова пандемија, без обзира на данашњу медицину, однети много више живота.



  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА