BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русији нису потребне болесне европске свиње

Русији нису потребне болесне европске свиње
11.05.2012. год.
Забрана на увоз свиња наноси болан ударац ЕУ

Запањујућа цифра ових дана је наведена у Федералној служби за ветеринарскии фитосанитарни надзор РФ (Росељхознадзор). Укупна тежина писама упућених из Москве на адресу ветеринарске службе Немачке о кршењима гаранција безбедности живих животиња, које се испоручују у Русију, износи... 5 кг! А колико жалби је послато на адресе Европске комисије, ветеринарских надлештава Чешке, Данске и других земаља ЕУ, не може се ни избројати!

Подсетићемо: од 20. марта Русија, Белорусија и Казахстан, односно земље Царинског савеза увеле су ограничења на увоз из Европе говеда и свиња (осим чистокрвних), чиме су изазвале незадовољство Брисела. Ради разјашњавања односа у Москву је уочи мајских празника допутовала делегација директора Европске комисије за здравство и заштиту потрошача. Она је захтевала објашњење у вези са забраном, а представници Русије, Белорусије и Казахстана су захтевали – гаранције за безбедност крава, коза и свиња које се увозе. Ситуацију објашњава порт-парол Росељхознадзора Алексеј Алексејенко:

Ограничења у испоруци живих животиња из ЕУ везана су за наглу појаву нове болести, коју изазива раније непознати вирус Шмаленберга (Schmallenbergvirus). Он напада говеда. Истовремено смо увели забрану за увоз свиња, зато што су забележени случајеви помора животиња у партијама послатим из ЕУ. Који је разлог њихове изненадне смртности? Нико не даје објашњења. Зато нас теше, кажу, проценат опасних производа у укупном обиму извоза је "врло мали". Међутим, то је лукавство ако се ради о људском здрављу и животима. Ево, код чистокрвних свиња, купљених за Белгородску област у Немачкој и Чешкој, откривена је бруцелоза, болест опасна по човека. Због ње је ликвидирана партија свиња увезених из Данске. Све су то симптоми поремећаја европског система контроле. Зашто одговорност за увоз сноси само земља-испоруилац или чак конкретно предузеће, а сама Европска унија као да нема везе с тим? Желели бисмо да добијемо гаранције безбедности за производе које увозимо од ЕУ, од њених одговарајућих структура.

У Росељхознадзору се сматра да слободно премештање животиња унутар Европске уније отежава ситуацију. Прасе може бити рођено у Данској, одгајено у Немачкој, а Русији испоручено преко Пољске. Управо зато је потребна ветеринарска конрола на граници. Међутим, у ЕУ делује само систем контроле у производњи и издавању ветеринарских сертификата. Ма колико чудно било, ствари најгоре стоје с Немачком – највећим испоручиоцем у земље Царинског савеза. Овде су забележени случајеви доспевања канцерогеног диоксина у ланац исхране, појава токсикогене колибактериозе, изазване цревним бактеријама. На испоруке из низа немачких предузећа се с времена не време ставља забрана. А кад се она укида уз гаранцију ветеринарске службе СРН поново долази до прекршаја. Сточарски производи из ЕУ често не испуњавају захтеве наручиоца. Излаз из ситуације тражен је у Москви. О чему су успели да се договоре? Алексеј Алексејенко:

О наставку консултација. Данас између нас важи Меморандум о безбедности испорука из 2004. године. Међутим, за то време се Европска унија проширила, Русија улази у СТО. Дакле, потребан је документ који одговара новим реалијама. А што је главно, треба ускладити законе у области међусобних испорука.

Москва очекује предлоге из Брисела. Забрана на увоз свиња наноси болан ударац ЕУ, земљама Источне Европе и Прибалтике, које више од три четвртине укупне количине живих животиња шаљу у РФ. Међутим, и ми смо, разуме се, заинтересовани за ове испоруке. Ипак, не толико да бисмо своје грађане хранили потенцијално опасним месом.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...


У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...

Портпаролка Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, упозорила је спонзоре Украјине.


Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја


Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА