Од Заполарја до Берлина
Петербуржани разних генерација свечано и са посебним осећањима обележавају још једну годишњицу Победе у Великом Отаџбинском рату. Према традицији ујутру 9. маја на Дворском тргу биће одржана Војна парада трупа Санкт-Петербуршког војног гарнизона. После подне биће одржана традиционална поворка ветерана рата и становника блокираног Лењинграда по Невском проспекту. Један од оних који је прешао пола Европе и за кога се у Берлину одиграла најтежа, последња битка, заузимање Рајхстага, јесте Николај Бељјев, капетан друге класе у пензији.
У време рата Николај Бељајев био је поручник 756. пука 150. стрељачке дивизије. Управо његов потчињени, извиђачи Михаил Јегоров и Мелитон Кантарија, подигли су Заставу Победе изнад куполе Рајхстага.
Своје прво ватрено крштење Николај Бељајев је прошао у Заполарју, затим је учествовао у борбама против фашистичких окупатора у Псковској области, у Летонији. Његови пукови прошли су у тешким борбама Пољску, Немачку. И већ у Берлину пред њима се указало последње главно упориште непријатеља, Рајхстаг, претворен у праву тврђаву. Ево шта је рекао у интервјуу за Глас Русије сам ветеран.
Рајхстаг се налази у центру Берлина, то је био симбол немачке власти и његовој одбрани придавао се врло велики значај. Бранили су га војници бираних одреда вермахта и есесовци. Тамо су били и курсисти војно-поморске академије из града Росток, било их је много затворено у Рајхстагу. Заробљени курсисти су сведочили да их је лично Хитлер инструирао како треба бранити Рајхстаг.
Јуриш је започео 30. априла ујутру. Немци су пружили жесток отпор. До Рајхстага је било свега око 300 метара, али то је био врло тежак пут преко сасвим отвореног трга. Први задатак је био да се пређе овај Краљевски трг, али на путу се нашао канал – тобоже то је била изградња метроа по отвореном принципу. Морли смо да се спремамо за превладавање ове препреке, и она је била превладана у поновном нападу.
А већ увече уследио је трећи напад који је завршен тиме што су наши борци упали у зграду Рајсхтага. Када се смркло Јегоров и Кантарија су се попели на куполу Рахстага и тамо поставили заставу. Борба за Рајстаг је била тешка, са много жртава, али завршена је нашом победом.
Пре неколико дана Николај Бељајев са групом ветерана боравио је у Берлину. Рајстаг је тешко препознати, каже он. Наше фотографисање са копијом Заставе Победе на крову здања изазвало је интересовање међу туристима. Многи људи из разних земаља су хтели да нам се придруже и да се фотографишу са Заставом Победе.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »