ЕвроПРО: опасности и ризици за Русију
Уочи самита НАТО-а Чикагу и Међународне конференције о ПРО у Москви по хиљадити пут се чуло: НАТО није претња за Русију. Овог пута ову уобичајену сентенцу као Оче наш изрекла је први заменик помоћника државног секретара САД за послове Европе и Евроазије Тина Кајданоу. У Москви ће бити представљени докази за супротну тврдњу. Тачније да је евроПРО која се поставља дикретна опасност по нуклеарне снаге Русије, примећује водећи експерт за питања безбедности Центра за политичка истраживања РФ, генерал-потпуковник Јевгениј Бужински.
Говоре нам о систему заштите од иранске опасности и од такозваних земаља изопштеница, што изазива сумњу. Трошити стотине милијарди долара да би се пресреле 3-4 иранске ракете? Па и зашто Иран да напада Европу, када 70% њеоговог спољнотрговинског обрта отпада на ЕУ? Плашити се Северне Кореје? Она једноставно нема чиме да достигне Западну Европу! И још пола века интерконтиненталне ракете она неће произвести... Ипак, САД упорно популаришу свој четворостепени план размештања пресретача и средстава за откривање у Пољској, акваторијуму Балтичког мора, у Румунији, Турској, систем Иџис на својим разарачима. Министарство одбране Русије извршило је компјутерско моделовање и представиће његове резултате на конференцији. Они доказују: у перспективи, када брзина противракета премаши 5 километара у секунди, појављује се опаснсот по руске снаге нуклеарног одвраћања. Наше ракете ће доспети у зону видљивости и домета елемената ПРО у Пољској и на Балтику...
Није ли то узрок зашто НАТО одбија да да правне гаранције да нуклеарни штит који се прави у Европи није усмерен против Русије? Јевгениј Бужински:
Они су заузели погодан и како сматрају, логичан став. Наводно, хладни рат је прошао, ми нисмо више противници, верујте нам на реч да то није против вас... Али када је у Лисабону председник Медведев понудио секторалну ПРО као варијанту заједничког ситема, нама су рекли не. На све иницијативе о фундаменталним питањима – не. Да, Русију просто приморавају да предузме узвратне кораке!
Јевгениј Бужински подсетио је на одлуку да се у земљи формира противавионско-космичка одбрана са елементима ПРО. Постављају се радиолокацине станице за рано упозоравање, пуштају се у рад нове попут Вороњежа и Армавира, код Санкт-Петербурга, модернизују се старе станице нашег ситема за упозоравње на ракетни напад, у наоружање се примају нови противавионско-ракетни комплекси С-400, у разради је комплекс С-500. Не искључује се могућност постављања комплекса Искандер у Каљининградској области. Све то је резултат преговора о евроПРО који су зашли у ћорсокак. Генералн предлаже излаз:
Једини компроис који ми се чини ралним јесу политичке обавезе. Оне могу бити потврђене у декларацији попут Римске, и потписане као и тада од стране шефова држава и влада Русије и чланова НАТО-а. може да се ту не уписује фраза о томе да системи ПРО нису усмерени против Русије, да се не тражи ограничење брзине, домета пресретања ракета, места размештања комплекса. Већ једноставно да се означи сарадња у формирању противракетне одбране Европе. Али као одговор и алијанса треба да пређе свој део пута. Тачније да декларише одустајање од постављања система ПРО дуж наших граница у Балтичком мору и у Пољској, тачније у региону најосетљивијем за Русију. Тада би тема конференције: Фактор ПРО у формирању новог простора безбедности постала реалност.
На разматрању противракетне проблематике у Москви 3. и 4. маја у Москви ће се окупити представници 49 земаља, чланови руководства НАТО-а, министарстава одбране РФ и 40 највећих сетских експерата међу којима је генерал-потпуковник Јевгениј Бужински.
- Извор
- Голос России, фото: © www.navy.mil/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »