BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бошњачки интелектуалци у борби против Милорада Додика

25.04.2012. год.
У Босни и Херцеговини и даље су присутне тенденције орјентисане ка оспоравању њеног државно-правног и друштвено-хисторијског континуитета, уз отворено изражавање анимозитета према њеним институцијама у чему предњачи предсједник Републик Српске Милорад Додик, истануто је данас на трибини Вијећа Конгреса бошњачких интелектуалаца.

На трибини којој је тема била "Опасна политика Милорада Додика према Босни и Херцеговини" говорили су уводничари професори Факултета политичких наука Универзитета у Сарајеву проф. др Сенадин Лавић и доц. др Суад Куртчехајић.
За Додика је речено и да јавни простор готово свакодневно контаминира неодговорним изјавама, а да притом не сноси никакве посљедице.
Оцијењено је да деструктивна политика коју према БиХ проводи Додик има негативне реперкусије за све њене грађане и народе те да његове намјере нису нимало наивне, будући да досадашња пракса свједочи да се ради о експоненту великосрпске политике и праксе.
Уводничари сматрају да одговор на Додиков арсенал ставова којима, слави аргументе снаге, умјесто снагу аргумената, мора бити јасан и недвосмислен и на линији идеја које заступају све пробосанске снаге ради враћања на колосијек који БиХ води ка бољој и просперитетнијој будућности и у сигурну луку евроатлантских интеграција.
Додик је, како је речено, персонификација рушилачке политике којом се настоји цијела бх. стварност, бременита бројним, а у првом реду економским неизвјесностима, додатно закомплицирати тезама о њеној неодрживости и редуцирати на ниво етно-клерикалних питања и расправа, одузимајући јој шансу за превазилажење тренутне негативне констелације.
У том контексту, констатовано је да Босни и Херцеговини треба искорак из стања у којем "властодршци" попут Додика кроје судбину њених народа и грађана, манипулишући и кокетирајући с емоцијама "обичног човјека" коме, “умјесто радног мјеста и опћег просперитета, нуде политикантске фразе и неодмјерена обећања”.
Стога је, како је речено, “нужно пробудити све интелектуалне снаге да би се на одговорајући начин супротставиле Додиковим неодрживим и ничим аргументованим тезама, односно покушајима ревидирања историјских и судски верификованих чињеница у вези с агресијом на БиХ и карактером ентитета РС”.
Оцијењено је, такође, да се на том путу треба окренути демократском лицу србског народа, односно повезивању с протагонистима демократске српске традиције и мисли, а све ради спречавања националиста да и надаље раде на остварењу ретроградних пројеката и идеологија заокружених у пројекту велике, или хомогене Србије.
Уводничари су указали и на шири хисториографски контекст односа у региону, с посебним освртом на генезу велокосрбских аспирација од Гарашинових "Начертанија", првог националног програма Срба на Балкану и списа "Хомогена Србија" Стевана Мољевића (идеолога четничког покрета у Другом свјетском рату), до Меморандума САНУ-а и Милошевићевог митинга на Газиместану 1989. године, уочи ратова на простору бивше СФРЈ.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • Фена/ www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Кандидат за председника САД сугерисао је да је инцидент био чин рата који је инсценирао Вашингтон

Прогон новинара је освета за објављивање срамотних информација, тврди Ајтор Мартинез


Руске трупе су извеле комбиновани напад на објекте Оружаних снага Украјине на територији Украјине и део Русије под контролом ОСУ. Мете су били аеродроми и друга инфраструктура О

Пентагон не зна да ли су одбрамбени предмети „изгубљени или уништени“, показала је истрага


Бивши руски председник је такође упозорио Запад на незаконите санкције


Остале новости из рубрике »