Посланици о резервном пензијском фонду РС
БАЊАЛУКА, Пред посланицима Народне скупштине РС данас ће се наћи Нацрт закона о резервном пензијском фонду РС који би омогућио економску стабилност система обавезног пензијског осигурања или генерацијске солидарности, који је један од три зацртана стуба будућег пензионог система РС, каже за “Фокус” Божана Шљивар, предсједница Радне групе која ради на овој реформи.
- То је закон који регулише начин управљања акцијама из портфеља Фонда ПИО које је добио током процеса приватизације државног капитала. Ради се о потпуно новом приступу који се наслања на рјешења Словеније и Хрватске која су се показала као врло успјешна. Дакле, формирају се два посебна правна лица - резервни фонд и друштво за његово управљање, док се власништво над акцијама не мијења - каже Шљиварова, и напомиње да ће овај фонд највише користити садашњим пензионерима, јер ће омогућити несметану исплату пензија.
Други замишљени стуб пензионог система РС јесте обавезно осигурање, а трећи добровољни пензиони фонд, чији ће се Нацрт закона, како каже Шљиварова, пред посланицима наћи највјероватније у јануару.
- Сада постоји само радна верзија. Он у себи има још неких неријешених дилема, као што су одговори на питања коју врсту пореских олакшица обезбиједити онима који уплаћују средства у овај фонд, што је врло осјетљиво фискално питање. Међутим, надамо се да ће ускоро све бити усаглашено - каже Шљиварова.
Најтежи дио реформе, каже она, јесте онај који се односи на испитивање услова на увођење другог стуба будућег пензионог система, односно обавезно животно осигурање.
- Утврдили смо да Републици Српској недостаје модел за пројектовање пензијског система. Управо због тога, радимо на његовом креирању, што је неопходно прије него што се уведе трећи стуб система - каже Божана Шљивар.
Предсједник Удружења пензионера РС, Раде Ракуљ, каже да пензионере нико ништа није питао када се кренуло у реформу система, што је неприхватљиво. Три стуба која се помињу нису, каже, никаква новина, већ идеја коју је Свјетска банка предложила прије 20 година. Такав систем, каже Ракуљ, показао се неуспјешним у земљама транзиције, јер немају довољно капацитета да га проведу. Постојећи систем генерацијске солидарности, додаје он треба мијењати, али на другачији начин.
- Систем заснован на генерацијској солидарности неће остати једини, као што није остао нигдје у свијету јер, поред њега, постоји и други стуб, односно животно осигурање и добровољно издвајање, као трећи дио. Ми смо давно предлагали да се у РС као обавезни уведу први и трећи стуб, а да се други остави као добровољан, Јер, не можете људима наредити да издвајају велика средства за осигурање, ако то немају - каже Ракуљ.
Директор Фонда ПИО РС, Зоран Мастило, истиче да Радна група пензионог сустема реформу води у добром смјеру, али да је процес сложен, па би његове позитивне резултате могле да осјете тек будуће генерације. И он је сагласан да би основа будућег система требало да буде први и трећи стуб, уз мање измјене.
- На примјер, параметри у првом случају, о којима би се у будућности могло разговарати, јесу старост потребна за пензију, године стажа и слично. Али, први стуб, односно обавезно осигурање, мора остати основа система. Насупрот њему, иза трећег стуба, односно добровољног фонда, треба да стоји Централна банка БиХ, то јест Министарство финансија РС, као гарант постојања - каже Мастило.
- Извор
- Капитал
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »