BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто Кина иде на Арктик?

Зашто Кина иде на Арктик?
22.04.2012. год.

Кина припрема пету експедицију на Арктик. Извештаје о плановима за изградњу другог ледоломца, дао је заменик директора Центра за поларна истраживања Државне океанске  управе Чен Лисин,  и додао да ће овај бити бољи од претходног.

Ледоломац, запремине 8000 тона и могућношћу пловидбе до 20.000 наутичких миља, моћи ће да  пробије лед дебео пола метра. У последњих неколико година, Кина и друге азијске земље показују повећано интересовање за Арктик, што је сасвим природно, наглашава стручњак Института Арктика и Антарктика у Санкт Петербургу, Сергеј Прјамиков:

„На Арктику, ради не само Кина, већ и јапански стручњаци. Кореја је већ изградила нови ледоломац, који ће радити у Северном леденом океану. Наравно, Кина, како би боље предвидела услове за економски развој, и треба да буде заинтересована за процесе на Арктику. Они су отворили станицу на Шпицбергену, као и других 10 земаља Арктика и не-Арктика.“

Чињеница да Арктик интересује многе земље, је потпуно разумљива, каже већина стручњака. У блиској будућности, утицај Арктика на глобалну економију ће се у великој мери изменити, изјавио је саветник Института за савремене међународне студије Аљона Волохова:

„Интензивно се топи лед, а рута Северог мора могла би да се користи доста времена током године. У будућности, она ће генерално моћи да се користи током целе године. Кинези су веома заинтересовани да користе ову руту, како би трговали са нама и са европским земљама.“

Постоји још један аспект интереса Кине на Арктику - богато извориште ресурса, посебно шкриљци. Подела ове "нафтне и гасне пите" тек предстоји. То се пре свега односи на пет арктичких земаља: САД, Канаду, Данску, Норвешку и Русију. Активности у овој области могу донети зараду у будућности, рекла је Аљона Волохова:

„Постоји међународна комисија која се бави пословима Арктика. Кина у тој комисији има за сада статус посматрача, а она заиста жели да постане члан овог одбора. Сада се дакле, ради  на томе, у земљама у окружењу  Арктика, како би на следећем састанку одбора, Кина постала чланица комисије.“

Кина је спремна да дође на Арктик, и присуство великог ледоломаца кинеске флоте је од помоћи. За сада је флота мала – свега два брода, али ако наставе да раде тим темпом,  временом, Кина ће ухватити корак са Русијом -  власницом највеће „ледене“ флоте.



  • Извор
  • Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Кандидат за председника САД сугерисао је да је инцидент био чин рата који је инсценирао Вашингтон

Прогон новинара је освета за објављивање срамотних информација, тврди Ајтор Мартинез


Руске трупе су извеле комбиновани напад на објекте Оружаних снага Украјине на територији Украјине и део Русије под контролом ОСУ. Мете су били аеродроми и друга инфраструктура О

Пентагон не зна да ли су одбрамбени предмети „изгубљени или уништени“, показала је истрага


Бивши руски председник је такође упозорио Запад на незаконите санкције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА