Срби траже измјене и допуне Закона о несталим лицима
"Тражићемо рјешења и кроз парламентарну процедуру у Србској, а размишљамо и о доношењу закона о несталим лицима и закона о ДНК регистру Републике Српске да би убрзали процес тражења несталих", рекао је Кошарац новинарима на обиљежавању Дана несталих Срба Сарајевско-романијске регије.
Он сматра да начином на који се одвија проналазак и идентификација несталих Срба, бошњачка страна покушава да прикрије истину о дешавањима у рату и да цјелокупан процес политизује, у чему има подршку дијела међународне заједнице, док је за застој у процесу тражења несталих оптужио Институт за нестала лица и Тужилаштво БиХ.
Дан несталих обиљежен је парастосом у цркви Светог великомученика Георгија и полагањем вијенаца испред Спомен-костурнице у Миљевићима, а вијенце су положили амбасадор Србије у БиХ Нинослав Стојадиновић, представници Републике Српске у институцијама БиХ, локалне заједнице и Организације породица несталих из Источног Сарајева, који су након тога заједно са члановима породица несталих посјетили спомен-костурницу.
Предсједник Републичког одбора за тражења заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Марко Грабовац изразио је незадовољство радом Института за нестала лица, и рекао да ће овај одбор тражити смјене чланова Института, макар били и Срби, уколико раде против жртава српске националности.
"Институт за нас није лелагалан, као и органи унутар њега. Њихово вријеме је прошло. Амор Машовић обавља двије јавне дужности што се коси са законом, али, нажалост, за све то има подршку федералних власти и међународних представника", рекао је Грабовац, те нагласио да је резултат рада ИЦМП-а према србским жртвама до сада био поражавајући.
Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево Мирко Вранић рекао је новинарима да данас обиљежавају 20 година од нестанка првих Срба који су мученички убијени у сарајевском Великом парку, осам припадника ЈНА и четири цивила од којих је само двоје идентификовано.
"Институт за нестала лица је за четири године рада идентификао тек 89 србских жртава, а 3.863 бошњачких жртава, због чега породице србских жртава у њих немају повјерење", рекао је Вранић.
Организација породица несталих, истакао је Вранић, тражи да се србским жртвама баве патолози и тужиоци из Републике Српске, те оптужио Институт да у сарадњи са Међународном комисијом за нестала лица (ИЦМП) подржава бошњачку страну и свјесно и намјерно прикрива злочине над Србима.
На подручју Сарајевско-романијске регије још се трага за 392 нестала лица српске националности, док се на подручју цијеле Републике Српске трага за укупно 1.710 несталих Срба у протеклом рату.
- Извор
- vijesti.RS
- СРНА/ www.vijesti.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »