Нови лидер Форбсове „златне стотине“
Часопис „Форбс“ је сачинио нови списак од 200 најбогатијих грађана Русије. Прво место је додељено Алишеру Усманову, који је основао „Металоинвест“, генералном директору „Гаспроминвестхолдинга“ и великом акционару „Фејсбука“. Његов иметак износи 18 милијарди и сто милиона долара.
Ове године укупни капитал руских бизнисмена са списка „Форбса“ износи око 450 милијарди долара – то је 50 милијарди мање него прошле. До промена је дошло и међу тројицом лидера „Златне стотине“ – сад је на њеном челу оснивач „Металоинвеста“ Алишер Усманов. Најбогатији руски бизнисмени у просеку имају 50 година. Велики капиталисти углавном жие у Москви, други је Санкт-Петербург – у њему живи 13 најбогатијих људи у земљи. Како се десило да су руски људи с дебелим буђеларом осиромашили за 50 милиарди долара? На ово питање је одговорио директор секретаријата за стратешке анализе компаније „Финансијски и књиговодствени консултанти“ (ФБК) Игор Николајев:
„Методика „Форбсових“ процена је једноставна и улива поверење. Оцена капитала се наводи на основу вредности акција активе, коју бизнисмени поседују. Њена цена се мења. Прошле године јој је пала вредност. Просто не могу да превалим преко језика да су постали сиромашнији.“
На светском рејтингу најбогатијих људи лидер руског списка „Форбса“ Алишер Усманов заузима тек 28. место престигавши 27-годишњег оснивача мреже „Фејсбук“ Марка Цукербега, који је заузео 35. место. Има 13 руских држављана у стотини светских финансијских лидера – један мање него прошле године. На њему има 37 држављана САД. С друге стране, једна од највећих светских економија – Кина – заступљена је само једним човеком – аутором кинеског највећег претраживача Баиду Робином Лијем. Он се у „Златној стотини“ налази на 86. месту, пошто је за годину дана напредовао за девет места. Скромне позиције предузимача из Кине на „Форбсовом“ списку објаснио је доктор економских наука Александар Салицки.
„У Кини се развој тржишта и великог капитала одвија прилично природним путем. Милијарда се не може зарадити. Милијарда се може само смислити. До стадијума кад се новац смишља кинеска економија није дорасла. То су поштено зарађени милиони, понекад се они збрајају у стотине милиона. По броју богаташа на сто хиљада, на милион људи, Кинези поштују стару норму која је постојала у доба индустријског капитализма у Европи.“
Најбогатији човек на свету је и даље 72-годишњи Мексиканац Карлос Слим Хелу, који већ трећу годину заредом заузима прво место. Његов иметак се процењује на 69 милијарди долара. Свој капитал је стекао захваљујући инвестирању у телекомуникације. На списку његове активе налазе се компаније America Movil, Grupo Carso и Telcel
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »