Мексички залив: две године после хаварије
8 милијарди долара ће платити британска компанија ВР тужиоцима из САД. Одштету ће добити више од 100 хиљада људи и компаније који су пострадали од хаварије нафтне платформе у Мексичком заливу. Чак и две године после највеће у америчкој историји техногенске катастрофе осећају се њене последице.
Представници ВР су саопштили о споразуму с тужиоцима уочи 2. годишњице хаварије. Катастрофа се десила 20. априла 2010. године. Тада је на нафтној платформи, која припада ВР, погинуло 11 људи, дошло је до емисије нафте у залив. Њени размери су премашили последице бродолома танкера код обале Аљаске 1989. године, када се из брода, који се насукао, просуло око 260 хиљада барела нафте.
Ускоро после хаварије корпорација ВР је формирала фонд од 20 милијарди долара, из којег се исплаћује одштета у складу са споразумом, који је потписан у марту ове године. Тужбе против ВР је поднео комитет, који је заступао интересе више од 100 хиљада физичких и правних лица. То су, између осталих, власници кућа, власници хотела и других туристичких објеката. Осим тога, накнаде ће добити и рибари. 16 хиљада људи је тражило одштету за поремећено здравље. У тај износ спада и хонорар адвоката, који заступају интересе корпорације – 600 милиона долара.
Одштета је добра ствар. Међутим, из толико опширних катастрофа треба извлачити поуке да се тако нешто више не деси. Нажалост, понављање хаварија није искључено. Свету је потребна нафта. Да би дошли до ње компаније све више ризикују, - истакао је у интервјуу Гласу Русије директор Фонда националне енергетске безбедности Константин Симонов.
То је одраз општег развоја нафтне гране. Ако се бавите тиме, преузимате одређене ризике, зато је ризик катасрофа већи. При томе је важан момент утицај хаварије на екологију. Постоји конфронтација између припадника гране и еколога. Први се боре за убрзани развој пројеката, док еколози кажу да треба пре свега мислити на еколошке ризике.
Еколози су увек иступали за строжу контролу делатности нафних компанија, - подсетио је у интервјуу Гласу Русије експерт географског факултета МДУ Данила Барјуков.
Мислим да је поука таква: строга контрола бушења, квалитета раствора, који се користи за цементирање цеви. У штампи су се појавила саопштења да је процурило око 5 милиона барела нафте. Чињеница је да ће Мексички залив дуго осећати последице те катастрофе.
За ВР финансијски потреси још нису завршени – компанију чека низ судских тужби. Претензије према нафташима и даље истичу не само власти држава, које су пострадале, већ и федералне власти САД.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- БритишПетролеум
- нафта
- катастрофа
- права
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »