Економисти су извели закључке о епохи Медведева
Четири године тандема Путин-Медведев на кормилу власти упркос оптимистичким изјавама премијер-министра, нису обележене изузетним економским достигнућима, констатовали су независни сручњаци. „Економски резултати епохе Медведева: снови и звуци“ – с оваквим карактеристичним називом претходног дана је у главном граду одржана седница економског клуба ФБК. Након извршене анализе списка достигнућа и неуспеха у току последњих година економисти су дошли до закључка да су иновација и модернизација које је председник Дмитриј Медведев активно ракламирао, остале само снови. Међународни финансијски центар у Москви није био створен. Такође, није побеђена корупција, као што признаје и сам председник државе који напушта ову дужност. Напокон, економија Русије која се не базира на сировинама такође је остала неразвијена, а сировински сектор је дошао на ивицу својих могућности. „Newsru.com“
Оцена економских резултата за време док је земљом управљао Дмитриј Медведев износи 2,8 бода на скали од 5 бодова. Ови подаци се заснивају на извештају који је на седници Економског клуба доставила компанија ФБК. Циљем који је недвосмислено био остварен може се сматрати повећање пензија. Великим достигнућима – улазак Русије у СТО после 18-годишњег преговарачког процеса и смањење инфлације на 6,1% 2011. године. А рат против корупције је изгубљен. По главном макроекономском показатељу – БДП – Русија је показала незнатни раст од 5,5% за 4 године и с овим показатељем земља заузима 11. место међу земљама G-20 и последње – међу BRICS. „Slon.ru“
Демократија у мрежи Премијер-министар РФ Владимир Путин предложио је да се оснује стручна група ради анализе иницијатива на интернету, на саветовању посвећеном реализацији идеја, изложених у његовом чланку „Демократија и квалитет државе“. Грађанско друштво треба да постане прави коаутор у свим реформама које власт спроводи у земљи, изјавио је премијер-министар. По његовим речима, треба шире примењивати могућности такозваног "краудсорсинга" – савремене технологије за друштвену експертизу у оквиру које ће предлоге и решења моћи да понуди сваки корисник интернета без икаквих ограничења. Важан корак на путу формирања савременог система управљања учињен је 1. марта кад је почео да ради интернет-портал за јавно разматрање најзначајнијих нацрта закона владе, пише„Независимаја газета“. На саветовању је анализирана следећа шема разматрања грађанских иницијатива: иницијатива се објављује на интернет-порталу и уколико за годину дана сакупи 100 хиљада гласова, разматра је стручна група која након оцењивања иницијативе треба јавно да објасни своју позицију и у случају одобравања, иницијатива доспева у владу која припрема нови нацрт закона за парламент.„Комерсант“ Статус руског народа.
Учесници Светског руског народног сабора, који је одржан 19. априла у Москви позвали су на разматрање питања о званичној додели руском народу статуса државотворног. „Треба формирати целовиту концепцију за државну подршку руском народу унутар РФ и ван њених граница,“ – каже се у изложеној резолуцији. По мишљењу сабора такође треба законодавно утврдити да сваки Рус има право да добије руско држављанство независно од места, датума рођења и земље у којој живи – по аналогији с одговарајућим нормама у законима Немачке, Мађарске и Израела. „Интерфакс-религија“
Конгрес руских задједница оснива организацију која ће лобирати рад на промени руских закона у корист „етничке већине“. Нова организација већ има назив – центар ће носити име Ивана Иљина (1883-1954) – руског философа, писца и публицисте, критичара комунистичке власти у Русији. Циљ нове организације је промена закона у делу такозваних „руских чланака“ (распиривање међунационалне неслоге и јавни позиви на вршење екстремистичке делатности). Центар намерава да се бави координацијом свих правобранитељских организација, које делују „на пољу национализма“. Глобални циљ центра је борба против русофобије. „Известија“
Сибирски мега пројекат
Источни региони у земљи могу добити права без преседана. Нова серија нацрта закона о оснивању Државне компаније за развој Источног Сибира и Далеког истока предвиђа да ће 16 субјеката (60% територије Русије) бити делимично искључени из федералних закона о ресурсима, шумама, земљи, изградњи градова, радној делатности и држављанству. Између осталог, државна компанија ће моћи да узме од државе и подели по свом нахођењу лиценце за рудна богатства – међу њима је, на пример, легендарно налазиште злата Сухој Лог. Притом ће се нова структура потчињавати директно председнику РФ. Задатак државне компаније биће „привлачење инвестиција за освајање територије Сибира и Далеког истока и ефикасно коришћење природних ресурса“. Нова државна структура с главним штабом у Владивостоку добиће повољне услове за рад без преседана. „Комерсант“
„Гаспром“ се захуктава. Нови кракови руских гасовода почеће да се граде пре рока. Радови на гасоводу „Јужни ток“ почеће ове године, изјавио је премијер-министар Владимир Путин на састанку с директором „Гаспрома“ Алексејем Милером. Са своје стране, Милер је саопштио да ће прве испоруке комерцијалног гаса „Јужним током“ кренути већ у децембру 2015. године. Председник гасног монополисте такође је саопштио да ће испорука другим краком гасовода „Северни ток“ почети у октобру ове године. Милер је истакао да улога руског гаса у Европи расте: 2011. године удео испорука руског гаса ЕУ порастао је до 27% од 24% колико је износио 2010. године. По његовим оценама Европи ће за 7-8 година бити потребно још више од 100 милијарди дубних метара гаса годишње.„Независимаја газета“
Краљица је позвала пук из Кремља
Мајсторство руских коњаника украсиће јубилеј Елизабете II. Тринаест коњаника и дванаест коња из Русије је коњички почасна пратња Председничког пука и коњаници Кремаљске школе јахања почетком маја учествоваће у свечаностима у Великој Британији посвећеним прослави 60-годишњег јубилеја крунисања краљице Елизабете II. Кремаљски пук ће у пуном сјају показати коњичку вештину и руковање традиционалним оружјем коњаника – сабљом и копљем. Коњаници ће наступити у козачким народним ношњама.„Росијскаја газета“
Лењиново тело – на заслужени одмор
Већина становника се залаже за то да се сахрани мумија вође светског пролетеријата. Дискусије о судбини балсамованог тела Владимира Лењина битно су се стишале у последње време. Уједно, у односу становника Русије према овом питању дошло је до кардиналне промене. Сад већ више од половине становника Русије (56%) сматра да тело вође треба сахранити, сведоче резултати анкете Фонда за јавно мњење (ФОМ). По подацима ФОМ у току последњих шест година број људи који желе да Лењиново тело буде сахрањено повећао се за 10%. Број оних који желе да оставе Лењина у Маузолеју опада од августа 1999. године – данас се овог мишљења придржава 28% испитаника. „Московски комсомолац“
У библиотеке ће доћи ноћни гости
У ноћи између 20. и 21. априла многе руске библиотеке и књижаре биће затворене касније него обично – у то време ће по угледу на познату „Ноћ музеја“ у Русији бити одржана „Библионоћ“. Свака библиотека је осмислила свој програм у оквиру којег ће бити одржани сусрети с писцима, мастер-класови, конкурси и књижевна предавања. За разлику од „Ноћи музеја“ пројекат је настао као иницијатива „одоздо“: ентузијасти су 2011. године у друштвеној мрежи Facebook основали групу посвећену акцији, добили су сагласност Секретаријата за културу, основали су конзорцијум „Библионоћ“, која обједињује библиотеке у десетинама руских градова. „Известија“
Интернет је у Русији потиснуо све остале медије
Бар једном у месец интернет користи 57,8 милиона становника Русије или 50% становништва у узрасту од преко 18 година. За годину дана пораст аудиторијума је износио 15%. А свакодневни аудиторијум рунета је у истом периоду порастао 22%, на 44,3 милиона људи (38% становништва у узрасту од 18 година). По подацима Euromonitor International за март 2012.г. 76% аудиторијума рунета интернет користи свакодневно. По димензијама интернет-аудиторијума Русија заузима прво место у Европи и шесто место у свету. У топ-5 земаља с највећим аудиторијумом интернета улазе Кина, САД, Јапан, Индија и Бразил. Друштвене мреже користи 99,7% просечног дневног аудиторијума рунета, односно 30,9 милиона људи. У просеку, руски корисник у социјалној мрежи проводи 12,8 сати месечно. То је највећи показатељ на свету. У просеку, корисник у свету проводи у друштвеним мрежама око 5,9 сати. „Ведoмости“
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »