BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Имовина се мора вратити

Имовина се мора вратити
09.12.2007. год.

Протојереј мр. Велибор Џомић оцијенио је да су државне власти одмах након завршетка Другог свјетског рата, а у складу са атеистичким идеолошким поставкама, кренуле у планско и систематско одузимање непокретне имовине традиционалних цркава и вјерских заједница. Према његовим ријечима такав случај је био и у Црној Гори. Имовина је, истиче он, одузимана од духовних институција све три вјероисповијести - православне, исламске и римокатоличке.
-Ипак, највише имовине је одузето православним црквама и манастирима мада ни одузета имовина институција исламске римокатоличке вјероисповијести није ни мала, а ни занемарљива. Имовина је одузимана путем систематских мјера које су посебно припремане за цркве и вјерске заједнице. Те мјере су примијењиване кроз дужи низ година, а познате су као аграрна реформа, национализација, експропријација. Велика имовина је одузета и мимо тадашњих законских мјера. Одузимано је и вољом комитетских моћника. О томе је сачувано доста архивске грађе- рекао је Џомић у разговору за "Дан".
Илустративан је, како каже, један документ митрополита Арсенија из 1953. године када се он обраћа експропријационој комисији у Цетињу са захтјевом да му се достави акт о експропријацији манастирске баште како би могао уложити жалбу.
-Нико му није одговорио, па је у марту 1954. године преко Светог Синода тражио да се упути протест Брозу. Православној Цркви у Црној Гори је одузета огромна имовина. Да поменем само нешто од тога. Из архивске документације сазнајемо да је само за вријеме аграрне реформе до 1949. године манастиру Острогу одузето 409 хектара земље. Пиви 84, Морачи 180, Врањини 50, Дуги 46, Ћелији Пиперској 83, Савини 7, Ждребаонику 20. Подмалинском 199, Бијелој 370, Косијереву 887, Жупи 95, Режевићу 16, Прасквици 19, Дуљеву 10, Градишту 26, Ћелији Добрској 11 хектара имовине- наводи Џомић.
Према његовим ријечима црквену општину у Подгорици је тада задесио први цунами и скоро све је одузето.
-Стадион "Будућности" и све око њега према центру града. Морачи и Горици је било у црквеном власништву. За потребе је стадиона одузет 1 хектар, 79 ари и 10 квадрата. И Чепурци су били у црквеном власништву. Ријеч је о некадашњој ливади са црквом и малим гробљем од преко 18 хектара која је након рата претворена у градско гробље. Подгоричка црквена општина је у граду имала око 8 хектара ораница и око 76 хектара ливада. Имала је и пет кућа. Двије су на Тећији, двије у Џехер махали, а једна на Гумну Станића. Позната Кућа Чубрановића, гдје је данас ресторан код Сат куле, завјештана је цркви Св. Ђорђа од њеног власника Сава Чубрановића. Његов тестамент посједујемо и није спроведен. И једно и друго гробље су били у црквеном власништву. Данас смо власници само гробља под Горицом. Замислите колико је Црквена општина у Подгорици оштећена одузимањем земље на Чепурцима и колико је држава приходовала продајући народу гробна мјеста, а познато је да једна гробница на Чепурцима данас кошта више хиљада еура- истиче Џомић.
Он наводи да процес европских интеграција захтјева да се сва одузета и неадекватно обештећена имовина физичких и правних лица, а традиционалне цркве и вјерске заједнице су правна лица, надокнади или врати.

Лош закон

Скупштина Црне Горе је, наглашава Џомић, крајем јула ове године збот тога морала да донесе Закон о измјенама и допунама Закона о повраћају имовинских права и обештећењу.
-То није закон по мјери европских стандарда и мјери правде. То је више средство да се замагли стварнсот и створи привид да се нешто ради на повраћају имовине, а да се ништа или само дјелић уради. Црквама и вјерским заједницама је наметнута обавеза да Министарству финансија у року од 90 дана од дана ступања на снагу овог закона кроз пријаву доставе доказе о одузетој имовини. Оно што се не поднесе у том року испада из реституционог процеса а оно што се поднесе не значи ни да је поднијет захтјев, а не значи ни да ће бити враћено. Колико је лицемјерно да ми данас држави дајемо доказе шта је она неправедно одузела? Затим, у закону није прописано да се одузета имовина има изузети из процеса приватизације што је кључни механизам за заштиту те имовине- каже Џомић.
Он наводи да Закон допушта да власт, док ми будемо подносили документацију и док она буде опструирала рјешење, приватизује имовину цркава и вјерских заједница.
-Чак је недавно и которски бискуп Илија Јањић јавно тражио да се обустави приватизација одузете имовине духовних институција римокатоличке вјероисповијести. Но, када се види како споро тече и како се опстуира процес враћања одузете имовине грађанима онда се тек губи свака нада- додаје Џомић.

Митрополија испунила обавезе

Он каже да је Митрополија испунила "нашу законску обавезу и Министарству финансија смо преко нашег пуномоћника адвоката Млађена Мићовића поднијели сву документацију".
-Ми се већ годинама припремамо за ово питање па је у тиму који је координирао адвокат Мићовић било на десетине адвоката, геодета, инжињера и економиста. У овом послу смо имали добру сарадњу и са Исламском заједницом пошто смор азмјењивали и искуства и нека документа. Митрополит Амфилохије је још прије неколико година са ондашњим реисом Идризом Демировићем јавно затражио да се црквама и вјерским заједницама врати неправедено одузета имовина. Право је и праведно је да се свим црквама и вјерским заједницама у Црној Гори, као и грађанима, врати неправедно одузета имовина. Власти у Црној Гори треба да знају да правда држи земљу и градове. Ми, а вјерујем ни представницима исламске и римокатоличке вјероисповијести, нећемо од овога одустати нити ћемо пристати да нам се "мажу очи" враћањем имовине на парче- појаснио је Џомић.
Имовина данас, како он каже, ужива и међународно-правну заштиту.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА