СПЦ тужи Мостар
Српска православна црква тужила је Град Мостар за вјерску дискриминацију и опструкцију поврата национализоване имовине, међу којом је 70 објеката из најужег градског језгра, од којих је већина под заштитом УНЕСКО, рекао је Страхиња Јањић, мостарски парох.
- Док се у општинску касу Мостара слијевају велики износи од најамнине национализованих објеката, Црквена општина мостарска грца у неимаштини - каже Јањић.
Тужбом коју је Црквена општина мостарска поднијела Општинском суду у Мостару тражи се поврат 70 објеката из ужег градског језгра, и још толико који се налазе ван града.
Од Мостара, каже Јањић, СПЦ тражи и два и по милиона КМ одштете за вјерску дискриминацију, образлажући то податком да су сви национализовани објекти Исламске вјерске заједнице и Католичке цркве враћени 2000. године.
- Како објаснити те аршине. Зашто некоме може, а некоме не. Другим вјерским заједницама вратили су све до једног објекта. СПЦ узалудно преговара и сваки пут наиђе на зид. Немамо новца за основне потребе. Како ћемо и имати кад нашом имовином газдује политика. То је својеврсна порука Србима и свим вјерницима у овом граду - каже Јањић.
Он наводи да су приликом разговора са званичницима општине Мостар редовно добијали одговор да је за поврат имовине неопходно сачекати закон о реституцији.
- Друге вјерске заједнице нису требале. Добили су објекте на кориштење, а законом о реституцији само ће потврдити власништво над њима. Нажалост, то не важи за нас. Понудили смо пристојну понуду. Тужили смо их за само 12 објеката, свјесни да би их пресуда за укупан број бацила на кољена. То нисмо жељели. Желимо да нам врате објекте, и исплате одштету за дискриминацију. Уколико се то не догоди, одштетни захтјев ће бити повећан на све објекте које потражујемо - категоричан је Јањић.
Подсјећа да су објекти Исламске вјерске заједнице враћени одлуком тадашње општине Источни Мостар, док је Католичкој цркци имовина враћена одлуком општине Запад.
- Највећи број наше имовине јесте у такозваном Старом граду. У једном случају наше земљиште је додијељено Исламској заједници, за Медресу. ИЗ нема ништа с тим, била је то грешка града и исправљена је - каже Јањић.
Однос градских власти према СПЦ, Јањић је илустровао случајем када је на земљишту СПЦ, на мјесту некадашњег Малог млина, изграђен објекат, а приликом спора на суду, СПЦ је заведена као правно лице с непознатим боравиштем.
- Тај документ је још негдје у суду. Звучи невјероватно, али је тако - каже Јањић.
Радмила Комадина, савјетник Града Мостара, рекла је да у овом тренутку не постоји правни основ за враћање имовине СПЦ, тврдећи да ће доношењем закона о реституцији ово питање бити разријешено.
- Нисам видјела акт којим су претходни руководиоци општине вратили имовину другим вјерским заједницама. Не могу наћи законско упориште. С обзиром да је питање недавно актуелизовано нисам се ни бавила начином на који је имовина враћена Исламској заједници и Католичкој цркви - појаснила је Комадина.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »