Летимо на Месец
Истраживање Месеца биће приоритетно у свемирским програмима у Русији, у наредној деценији, изјавио је уочи Међународног дана космонаутике, директор Института за свемирске истраживања Руске академије наука, академик Лав Зељони. На Месецу, научници планирају да разраде многе елементе будућих мисија на Марс и Фобос. Лансирање првог брода «Luna-Glob» заказано је за 2015. А затим ће, у наредне две године ка најближем суседу Земље бити послате још две космичке станице.
Промену оријентације космичке индустрије изазвао је неуспех мисије "Фобос-Грунт". У новембру 2011 станица је успешно лансирана са космодрома, али није успела да напусти Земљину орбиту и да заузме курс ка Црвеној планети. Русија нема намеру да напусти програм "Фобос", иако је одлучила да га "скрајне" да би све своје снаге усредсредила на Месец. Ако су све претходне експедиције биле повезане са студијама на средњој географској ширини те планете, сада је стављен нови изазов - меко слетање на поларну област, рекао је академик Лав Зељони.
"То је повезано са чињеницом да се на једном од бродова - месечевом извиђачу "орбитере" америчке свемирске агенције - налазио руски инструмент, који је показао да се у поларним областима, испод површине постоје велике наслаге воденог леда. После тога смо на Месец почели да изгледамо другачије. Не као суво беживотно тело, већ као на објекат који у поларним регионима има пуно интересантних ствари. Сличан феномен се налази на Марсу, само што се лед не налази само на половима, већ и у близини екватора.
Претпоставља се да су лед на Месец донеле комете. Научници називају ова небеска тела носиоцима живота. Месец је идеалан објекат за проучавање комета, мишљење је академика Зељона.
"Падајући милијардама година на поларне области Месеца, оне су тамо лежали као у фрижидеру. На даљину је немогуће истражити ова небеска тела. Вршење експеримента директно на њима помоћи ће да сазнамо много. Боље је, наравно, доставити узорке на Земљу. Око овога је сконцентрисан наш Месечев пројекат.
Према подацима Института за свемирске студије, за његову реализацију Русија намерава да лансира три беспилотне летилице. Прво слетање је планирано да се изведе на Јужном полу Месеца око 2015.
Накнадна лансирања ће се фокусирати искључиво на прикупљање научних информација. 2016 на Месец ће бити послата друга космичка летелица "Луна-глоб". 2017 је планирано бушење поларне области на Месецу до дубине од пет метара, користећи посебне уређаје који ће бити привезени на космичкој летелици "Луна-ресурс". Ово ће омогућити добити узорке материјала комета, који су лоше сачувани на површини планете.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/NASA's Marshall Space Flight Center/cc-by-nc/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- космос
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »