Оружје викинга и „блискоисточни жандарм“
Скандал у Шведској у вези с оружјем се захуктава: оставку је поднео министар одбране. По изјави шефа одбрамбеног надлештва лично, одлуку за напуштање дужности поспешили су медији који су оптужили Стена Толгфорса за сарадњу с „диктаторским режимом Саудијске Арабије“. Засад новинари стално откривају нове детаље тајних послова, а списак за отпуштање допунило је још неколико чиновника на високим дужностима.
Извоз оружја у Саудијску Арабију у Шведској званично није забрањен. Међутим, левичарска опозиција инсистира на томе да су сви договори с Ер-Ријадом закључени тајно од јавности. А управо она након догађаја „арапског пролећа“ уопште није на страни сличних послова.
Како је саопштено, циљ пројекта Simoom, чија вредност износи на милијарде шведских круна јесте да помогне становницима Саудијске Арабије да подигну прву фабрику оружја за производњу експлозивних материја и противтенковских ракета. Међутим, ствар није дошла до изградње фабрике. Зато су почели да испливавају детаљи планираног посла.
Испоставило се да су владе Шведске и Саудовске Арабије потписале уговор о сарадњи још 2005. године. А 2007. године је шведска Агенција за одбрамбена истраживања (FOI) закључила са Саудијском Арабијом још један, тајни споразум. Кад је на чело Шведске дошла нова влада Фредерика Рејнфелта ситуација на Блиском истоку се радикално променила и завршила „арапским пролећем“. Снабдевање оружјем „арапског полицајца“ довело је Стокхолм у деликатну позицију и смањило популарност владајуће алијансе унутар земље. Међутим, Саудијски Арапи су припретили да ако Шведска одбије да гради фабрику Ер-Ријад од Стокхолма неће купити радиолокационе станице у вредности од око 7 милијарди долара. На крају је Стокхолм решио да замаскира посао. Министарство одбране је закључило споразум о изградњи фабрике у аравијском песку, али је уништило трагове преговора. Како се испоставило – није све: опозиција и новинари су успели да пронађу приличан број доказа.
Ипак, размере скандала изазивају питања. Производња и трговина оружјем је за Шведску традиционална ставка у приходима. Забрана сарадње с Ер-Ријадом такође није предвиђена шведским законима. Истовремено, Шведска је позната по политици неутралитета и уздржавања од било каквих савеза. Управо на ову карту су одлучили да играју противници садашње конзервативне владе, сматра професор Центра за северноевропска истраживања Лав Воронков.
„Овај скандал је изазван тиме што је јавно мњење Шведске активности владе оценило као скретање од традиционалне политике слободе од савез. Природно, то је изазвало супротно дејство левичарских и опозиционих партија. Оне покушавају да искористе ситуацију како би освојиле гласове на будућим парламентарним изборима.“
Треба истаћи да западни друштвени прегаоци Саудијску Арабију сматрају једном од најоштријих диктатура на свету. У њој делују закони шеријата, по којима се дозвољава смртна казна. Истовремено, западни главни градови у томе не виде кршење права човека, док су за мање „грешке“ казнили Моамера Гадафија и спремни су да казне Башара Асада. Овај феномен се објашњава једноставно, истиче председник Фонда за истраживање проблема демократије Максим Григорјев.
„Саудијска Арабија је један од главних испоручилаца енергетских ресурса. Приличан број људи који спада у политичку и економску елиту Сједињених Држава има непосредну добит из различитих кооперација с припадницима Саудовске Арабије. Природно, не може бити ни говора о било каквим покушајима приморавања Саудовске Арабије на одрицање од политике кршења права човека.“
У Стокхолму у међувремену оставке подносе кључни министри. Могуће је да ће их следити и председник владе. Није искључен долазак левичара на власт. Да ли ће се они одрећи наоружавања „блискоисточног жандарма“? Већина аналитичара сматра да неће. Пароле су добре у току борбе за власт. А после победе, врло је тешко одрећи се „милијарди од оружја“.
Андреј Смирнов,
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
- Повезане теме
- Шведска
- СаудијскаАрабија
- оружје
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »