Нуклеарна безбедност: дијалог се наставља
Русија намерава да настави дијалог са САД о ПРО и чини све како не би допустила развој негативног сценарија, изјавио је Дмитриј Медведев на завршној конфренцији за штампу у Сеулу.
Дијалог није прекидан, америчка страна је показала жељу да га настави. И ми ту жељу подржавамо. Имамо шансе и време да се договоримо о свим питањима европске ПРО. Ради тога треба не само наставити консултације, већ и изаћи на нека техничка решења. Обама и ја смо се договорили да ће бити настављене консултације. Зато што ни ми, ни европске земље, ни како сумњам САД, немају представу о свим аспектима овог система. А ПРО није само одбрамбена иницијатива, то је још и политика. Овај дијалог мора да има финале. Оно ће бити повољно за нас када добијемо гаранције да ПРО није усмерен против Русије.
Резимирајући резултате сеулског самита, Дмитриј Медведев је изјавио да је у целини задовољан његовим резултатима. Он је подвукао да нису сва питања била решена. Између осталог, за сада остају проблеми око ратификације од стране неких земаља Конвенције о борби против актова нуклеарног тероризма, усвојене у УН још 2005. године.
Једним од значајних резултата самита може да се сматра одлука нукларних земаља да сведу на минимум до краја 2013. године коришћење обогаћеног уранијума. У целини, подвукао је Дмитриј Медведев, треба постићи да у разматрању питања нуклеарне енергетике учествују све заинтересоване земље. То се тиче Северне Кореје и Ирана, истакао је руски председник.
Било би добро да државе о којима много говоре, учествују активније у дискусијама. Надаћемо се да ће се пре или касније оне вратити за преговарачки сто и да ћемо моћи овај дијалог да наставимо како у постојећим међународним форматима за разматрање нуклеарног програма, рецимо, истог тог Ирана или Северне Кореје, као и у неким ширим форматима. Ми ћемо чинити све што од нас зависи.
Први пут тако велики форум био је одржан 2010. у Вашингтону. Експерт Института за међународну економију и односе Петар Топчканов уверен је да не треба критиковати учеснике састанка због одсуства значајних одлука.
Самит је већ други у тој серији. И он је постао крајње важан. Раније су се дискусије водиле углавном на билатералној основи. И тицале су се пре свега нуклеарних сила и њихових арсенала. После усвајања резолуције Генералне скупштине УН 1540, која се тицала нуклеарног тероризма, ова тема све више избија у први план. И случни светски нуклеарни самити помажу да се напипа основа где сви ми – земље које поседују аотмске технологије и наоружање – можемо да нађемо узајамно разумевање и да се схвти који су наши општи принципи сарадње.
У самиту о нуклеарној безбедности у Сеулу учествовали су лидери преко 50 држава. У коначном комуникеу било је између осталог изјављено да мере јачања физичке нуклеарне безбедности у свету не треба да ометају реализацију права земаља за развој цивилне атомске енергије. Наредни самит ће бити одржан 2014. у Холандији.
- Извор
- Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извршиле су серију удара на објекте енергетске инфраструктуре на територији Украјине. Погодци су забележени у Ивано-Франковској, Харковској, Полтавској, Дњепропетровској области и на окупираном делу ДНР, где су...
У Донском региону одржан је први гастро фестивал „Од Дона до Саве“, који је постао не само кулинарски, већ и културни догађај. Фестивал има за циљ да кроз националну...
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Остале новости из рубрике »