На изборе у Државну думу 2. децембра спрема се да изађе 75 процената руских грађана са правом гласа
Такве су подаци последњег анкетирања јавног мњења спроведеног у 46 региона Русије. Очигледан је раст интересовања бирачког тела за парламентарне изборе како се приближава датум гласања.
Истовремено социолози истичу одређену корекцију у политичким преференцам руских грашана. Ево како су они поставили партије у будућем праламенту, одговарајући на традиционално питање – за кога би гласали ако би се избори одржали сутра. Коментарише руководилац Сверуског центра за проучавање јавног мњења Валериј Фјодоров:
«Само две партије гарантовано пролазе у следећу Думу. То је Јединствена Русија која може да скупи преко 50% гласова бирача и комунисти, који могу са сакупе нешто више од 7%, тачније да пређу праг који даје право на посланички мандат. Још две партије које су представљене сада у парламенту, између осталог либерали и демократе, имају шансе да туда прођу, али гаранција за њих нема. Међутим, још пре месец дана, пре одлуке председника Владимира Путина да стане на чело списка Јединствене Русије, анкетирања јавног мњења су показивала да бирачи гарантују за све четири парламентарне странке мандате у будућем саставу Думе».
Социолози претпостављају да ће се управо између 4 странке које су заступљене у садашњем парламенту водити главна борба за гласове бирача и за број посланичких мандата. Како показују иста та анкетирања, оталих 7 партија регистрованих на изборима реалну конкуренцију не могу да представљају. Да ли оне могу да рачунају на гласове оних који су изразили жељу да изађу на изборе 2. децембра, али за сада нису одабрали коме да дају глас?
«Минимално 15% оних који желе да гласају за сада не може да одговори на питање о својим политичким фаворитима, говори Валериј Фјодоров. А у Русији таквих је обично много више – до трећине оних који имају право гласа. Постоје две варијанте за то како ће они гласати. Ако се не деси ништа особено, њихови гласови ће се распоредити пропорционално међу партијама. Тачније, тако како се распореде гласови оних који су већ одредили своје политичке фаворите. Друга варијанта је: ако нека од партија буде за главу изнад других у току предизборне кампање, онда већи део бирача који су неодлучним гласање управо за њих» — сматра Валериј Фјодоров.
10 дана пре избора разне партије на различите начине покушавају да прошире свој електорат, између осталог на рачун неодлучних. Лидер комуниста Генадиј Зјуганов на пример у среду се поклонио будистичким светињама у Бурјатији. А за то време у Москви је одржан митинг омладинског крила Јединствене Русије уз учешће Владимира Путина, који се налази на челу изборне листе ове партије.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »