BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Самовари и руска емиграција на Балкану

11.03.2012. год.

Самовари на равници. Тако се зове књига-албум од 300 страна, која је изашла из штампе ове године, а која је посвећена руској емиграцији у Војводини. Назив се објашњава доста једноставно: међу другим стварима, које су носили они, који су побегли од октобарске револуције у Европу, били су самовари. Књигу су припремили  београдска уметничка радионица Тестамент и издавачка кућа Змај. Бројне текстове и писма илуструју фотографије из породичних архива руских избеглица. Аутор те монографије, Алексеј Арсењев је иначе  термоенергетичар и он је 37 година радио у рафинерији  нафте у Новом Саду. Међутим, неки стручњаци га познају као сјајног познаваоца историје руске емиграције у Југославији. То је разумљиво, јер је сам Алексеј Арсењев потомак руских избеглица. Зато није ни чудо, што се латио тог опширног рада.

Монографија Алексеја Арсењева Самовари на равници била је представљена  руским читаоцима у библиотеци-фонду Руско иностранство у Москви.  Приликом промоције је сам аутор овако дефинисао циљеве и задатке свог опширног рада.

Као син руских емиграната сматрао сам својим задатком да сачувам успомену на моје сународнике, који су допринели развоју земље, у којој су се нашли. Циљ моје књиге је да представим три аспекта, који одређују појам руска емиграција. Први је да се покаже живот избеглица у оквиру такозване руске колоније, у којој су се  трудили да сачувају обичаје  и традиције императорске Русије. Други је да представим допринос руских емиграната развоју просвете, заштите здравља и пољопривреде. Трећи је  да представим најистакнутије личности и испричам о њиховом личном раду у Војводини, где сам рођен. Например, једно поглавље је посвећено руском монаштву у србским манастирима, свештеницима и руским православним парохијама у Војводини, организацији црквеног живота. Та је тема слабо истражена. Једно поглавље сам посветио руским  професорима у вишим  школама у Војводини. Можда ће то некоме изгледати досадно, али  сам их набројао више од 400. Осим тога, још стотинак учитеља у основним школама.

Многи  помињу срдачан пријем руских емиграната у Србији. Међутим, аутор монографије није склон идеализацији тог пријема. У књизи су описании случаји грубих поступака према  руским емигрантима. Ипак је књига посвећена људима, које су ценили за допринос развоју друштвеног, политичког и културног живота Краљевине Срба, Хрвата, Словенаца, касније краљевине Југославија.  У том раду је нашао одраз живот представника руских племићких родова, као и глумаца, редитеља, писаца и песника. Посебна пажња  се поклања руској колонији у Сремским-Карловцима, у којим се налазило представништво РПЦ у иностранству, с којим је повезано име генерала  Врангеља.

Додајмо да је књига Самовари на равници део пројекта руско-српске сарадње уз учешће фонда помоћи кадетским корпусима Алексеј Јордан. Пројекат предвиђа између осталог и  откривање споменика и спомен-плоча истакнутим делатницима руске емиграције у Југославији, рестаурацију руских гробаља. Учесници тог програма такође сматрају важним повратак руског језика у школе Војводине, те спремају публикацију неколико рускојезичних уџбеника.



  • Извор
  • Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...

Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА