Општина Соколац и даље под ударом Лаутенберговог амандмана
Бројне иницијативе за укидање санкција Владе Сједињених Америчких Држава према општини Соколац нису дале никакве резултате. У децембру прошле године Скупштина општине усвојила је резолуцију о овим санкцијама, у којој је аргументовано показана спремност ове општине за досљедно испуњавање захтјева из Дејтонског споразума, што је услов да престане примјена Лаутенберговог амандмана, према коме Влада САД не може да пружа помоћ одређеним општинама. Као што је познато, Соколац је једна од четири општине у Републици Српској, које се још увијек налазе под ударом тог амандмана.
- Спремност општине Соколац да испуни захтјеве из Дејтонског споразума, исказана у резолуцији коју је усвојила Скупштина општине, потврђена је у пракси. Међутим, то није било довољно да се направи озбиљнији кораци на плану укидања санкција, а још увијек није дошло ни до састанка са представницима Амбасаде САД у БиХ, мада је прошло готово годину дана откако је резолуција усвојена и достављена америчкој амбасади, стоји у Информацији о активностима на реализацији Резолуције о санкцијама Владе САД према општини Соколац, усвојеној на сједници општинског парламента.
Питање укидања санкција било је, у више наврата, предмет разговора и са представницима ЕУФОР-а, а поред осталог и приликом посјете Сокоцу команданта мултинационалних снага у БиХ Ханса Јохена Витхауера. Покушале су да помогну и невладине организације које дјелују на подручју општине Соколац, чије је Координационо вијеће наметнуло ово питање као једно од најважнијих у оквиру примјене пројекта "Приступ правди".
Упркос свему, остало је неиспуњено чак и обећање из америчке амбасаде да ће доћи до састанка са представницима општине Соколац, на коме би се разговарало о овим санкцијама. Очекивало се да би тај састанак био добра прилика да се разјасне разлози који су довели до оваквог третмана општине Соколац, чије се руководство, као и сви грађани, питају шта је, заправо, још потребно да се уради како би дошло до укидања санкција. Ваља истаћи и то да о њиховом постојању општина Соколац није добила никакав званичан документ. Ипак, чињеница да оне постоје има негативне посљедице у вријеме кад се у овој, као и у другим општинама, посебно у источном дијелу Републике Српске, покушава створити бољи амбијент за нове инвестиције којима би се убрзао економски развој.
- Извор
- Општина Соколац
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »