BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ко ће, Тихићу, Србима да се извињава

Ко ће, Тихићу, Србима да се извињава
28.02.2012. год.

 Београд и Бања Лука у посљедњих десетак година јасно су се одредили према немилим догађајима из протеклог крвавог сукоба у БиХ, па би свака врста будућих јавних порука, којима би се евентуално тражио опрост од друге стране, могла да буде упућена само реципрочно, став је политичара и невладиних организација из Републике Српске.

 
Поручили су то, реагујући на позив СДА, упућен предсједнику Републике Српске, Милораду Додику, да се још једном извини Бошњацима "због геноцида и масовних злочина почињених у име србског народа".
 
- Став србских представника и одређивање по питању злочина слушали смо у протеклим годинама. С друге стране, односно из Сарајева, никада нико није реаговао на србска страдања, штавише, не постоји ни жеља да се процесуирају злочини, које грађани већ 15 година гледају на телевизији, јер постоје видео записи и сви други докази - поруке су из РС.
 
Стефан Каргановић, предсједник НВО "Историјски пројекат Сребреница", каже да је предсједник Додик довољно коментарисао догађаје из јула 1995. године.
 
- Нема потребе за извињавањима, све док супротна страна не направи неки корак у том смјеру. Извињавања морају бити реципрочна. Колико Срба је убијено око Сребренице. Зато, ако ћемо се извињавати, треба једни другима да се извинимо - рекао је Каргановић.
 
Мико Шкорић, потпредсједник БОРС, каже да већ 70 година нико не помиње страдања 700.000 Срба у Јасеновцу, а непрестано се инсистира на још неутвђеним и непотпуно истраженим чињеницама око Сребренице.
 
- Нисмо чули извињење за наше жртве у протеклом рату. Било је хиљаде страдалих цивила српске националности у Сарајеву. Зар су српске жртве, њих преко 30.000, страдале у саобраћајним удесима? Наши лидери зато не треба да се извињавају у туђе име, све док се не утврде конкретни догађаји у Сребреници - нагласио је Шкорић.
 
Крстан Симић, правни екперт, каже да позив СДА представља покушај успостављања колективне одговорности србског народа за овај злочин. Симић је истакао да је у овој ситуацији примарно да сви народи и грађани БиХ у потпуности сагледају догађаје у недавној прошлости и да се о томе отвори нова страница.
 
- Извињење било кога у моје име или име мог сина и у име других припадника србског народа, није извињење, јер свако се може извинити за свој чин и за радње за које је одговоран - рекао је Симић.
 
Он је додао да двоструки аршини не доносе ником добро и да је у том смислу потребно да се преиспитају односи функционера и сваке странке према одређеним догађајима.
 
- Нисам никад видио ниједног представника СДА на обиљежавању страдања у Доњој Градини и Јасеновцу, а свако озбиљан је свјестан да се тамо догодио геноцид - каже Симић.
 
Он је изненађен најавом СДА да ће од ЦИК БиХ тражити да се за начелника Сребренице не прихвати ниједна кандидатура док претходно кандидат не потпише изјаву о признавању геноцида, јер је, како је рекао, овај захтјев заснован на дискриминацији и условљавању.
 
- Изненађен сам таквим ставом СДА, јер је ријеч о озбиљној политичкој партији на овим просторима која дјелује од повратка вишестраначког система - истакао је Симић.
 
Он је подсјетио да је Међународни суд правде у поступку тужбе БиХ против Београда утврдио да је Србија одговорна, јер није у складу с Конвенцијом о геноциду спријечила овај злочин, али да су та питања апсолутно ирелевантна са аспекта избора и могућности кандидатуре. Према његовим ријечима, такво условљавање било би ограничавање слободе лица да се кандидују, јер у овом моменту постоји озбиљан проблем с примјеном одлуке Европског суда за људска права у случају "Сејдић-Финци", гдје је из других разлога људима ускраћено исто право.
 
Рајко Васић, извршни секретар СНСД, оцијенио је да услови које тражи СДА у вези са избором начелника општине Сребреница представљају варварски начин тортуре над Србима.
 
- Постављати такве услове кандидатима за изборе или било које друге услове, осим оних, којих су прихваћени кривичним санкцијама, да се неко изјашњава унапријед, прије прихватања кандидатуре о било чему, па и о томе да ли признаје или не геноцид, потпуно је варварски начин тортуре над Србима - рекао је Васић.
 
Он је додао да Срби могу да прихвате такву игру и да онда од СДА траже да се њихов кандидат одрекне Отоманске имеприје, отоманске инвазије на БиХ, да осуди јањичарство, потурчавање и исламизацију Срба и хришћана на овим просторима, па да се тек онда разговара о кандидатурама.
 
Васић је истакао да СДА покушава проводити референдум над Србима још од 1. марта и, како је нагласио, варварским, недемократским, ваниституционалним и ванзаконским путем понижавати и одстрањивати Србе из политичког живота.
 
- Људи из СДА су потпуно отишли у вријеме средњег вијека и изгубили координате о томе гдје живе. Они не схватају да је БиХ у Европи, а не у Анадолији - истакао је Васић.
 
Историчар Жељко Вујадиновић каже да се Република Србска прва и системски и институционално суочила са злочинима појединих припадника својих јединица, у које спадају и дешавања у Сребреници из јула 1995. године, за разлику од осталих зараћених страна на бившем југословенском простору. Вујадиновић је рекао да се о Сребреници једино говори у вези с тим дешавањима, али да су сва велика питања још отворена, на чијем се изучавању мора радити. Вујадиновић је рекао да је Влада РС још 2004. године упутила позив, који је имао карактер извињења за страдања у Сребреници, док је обиљежавању 10-годишњице сребреничких збивања присуствовало комплетно руководство Српске.
 
- Тим корацима морали би кренути и други, јер се свако мора суочити са самим собом и пустити "коријенску ситуацију" да говори и да се достигне пуна истина, јер се само њом може доћи до пуног помирења - истакао је Вујадиновић.
 
М. КРЕМЕНОВИЋ
 
Траже посебан статус Сребренице
 
Странка демократске акције сматра да се Додик треба још једном извинити Бошњацима, у своје име и у име РС, "због геноцида и масовних злочина почињених у име србског народа, као што то већ 60 година чине њемачки политичари извињавајући се јеврејском народу". Из СДА питају политичке представнике и грађане "како би се на примјер осјећали Срби у Крагујевцу да је, послије Другог свјетског рата за градоначелника Крагујевца изабран кандидат њемачког народа из политичке опције, која негира злочине почињене над србским становништвом у Крагујевцу у току Другог свјетског рата". У саопштењу се наводи да се ова странка залаже и да ће се залагати за посебан статус Сребренице, између осталог и у правилима изборног поступка.
 
ЦИК Нема одредби које тражи СДА
 
ЦИК БиХ ради по Изборном закону, а у њему не постоји одредба да кандидат за било коју функцију, па тако и начелника општине Сребреница претходно треба да потпише изјаву о признавању геноцида и спремности одавања почасти жртвама, изјавила је Максида Пирић, портпарол ЦИК БиХ. Коментаришући најаву СДА да ће од ЦИК тражити да се за начелника Сребренице не прихвати ниједна кандидатура појединца ни политичке странке, док претходно кандидат не потпише изјаву о признавању геноцида и спремности одавања почасти жртвама, Пирићева је рекла да су кандидати обавезни да поштују Дејтонски споразум и Устав БиХ.


  • Извор
  • Фокус


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...


Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА