МОСКВА - Представник Московске патријаршије затражио је од верника да у време управо отпочетог Ускршњег поста избегавају да гледају телевизију, посебно "глупе серије" јер оне "убијају време".
Црква не препоручује ни гледање отупљујућих шоу-програма, филмове, јер се без њих "може живети лепше". Не препоручује се ни коришћење интернета јер, кажу, да време у посту треба користити на оно што је добро и корисно, пренела је Верска информативна агенција (ВИА).
Према тумачењу Цркве Информативни програми може се, пак, гледати "спокојно", као и образовни програм и концерти класичне музике. Поједини руски медији су, како се наводи, ову препоруку Цркве иронично прокоментарисали: "Гледајте државни контролисани програм вести - живећете боље".
Црква препоручује да православни родитељи треба да траже да у школама ужина за ученике буде посна, јер на то они "имају право". Није страшно да деца имају скромнију храну. Напомиње се да деца у посту не морају да се придржавају "манастирског устава". Што се исхране одраслих без меса тиче, додаје се, да не треба угађати стомаку и пасти у грех "цревоугодија".
Црква је критиковала руске медије који, како се наводи, обично сугеришу једење рибе у посту. Из Патријаршије, међутим, поручују да је риба допуштена само два пута, на дан празника Цвети и на Благовести, уколико овај други празник, како се додаје, не падне током Велике недеље.
Рибу, међутим, смеју да једу "радни људи" међу које Црква убраја и своју администрацију и студенте теологије, али не и свештенство и монаштво. Спор око рибе у посту у Русији се води у време сваког Ускршњег поста. И сада неки указују на то да у грчка правила садржана у монашком Типику рестриктивна и забрањују рибу у посту, док староруска правила допуштају рибу сваке недеље у посту.
Дилему око тога да ли се током поста смеју имати "брачни односи", Црква је преломила и одговорила са "не". Ипак, како се наводи, познати јеромонах Димитрије Першин, усудио се и дао "разрешење" на ту забрану.
У прошлогодишњој репрезентативној анкети у време поста, установљено је да 49 одсто Руса не види смисао у посту. Међу верницима тај постотак износи 44 одсто, док млади од 18 до 24 године у 63 одсто случајева не видео смисао у посту.
Од оних који посте 24 одсто их сматра да пост "прочишћује и избавља од грешних помисли", код пет одсто он значи покајање, а два одсто се инспирише за добра дела. Осам одсто налази медицинско објашњење прочишћавања организма, док три посто верника се придржава правила иако у томе не види никакав смисао.