BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На ваздушном јастуку ка освајању Арктика

На ваздушном јастуку ка освајању Арктика
26.02.2012. год.

Русија чини још један корак ка освајању  Арктика. Министарство индустрије објавило је тендер за изградњу флоте и припреме инфраструктуре за испитивање налазишта шкриљаца у Северном леденом океану. У том смислу говоримо о новим типовима бродова-  ховеркрафт или бродовима на „ваздушном јастуку“ и екранопланима.

Планови за развој на крајњем северу почињу да стичу конкретан облик. Највеће руске сировинске компаније - "Гаспром" и "Росњефт" - добиле су лиценцу за истраживање епиконтиненталног појаса Арктика, и водећи оператер флоте танкера - «Совкомфлот»  испуњава захтев за изградњу бродова. Министарство за индустрију и трговину је објавило конкурс за развој нових модела опреме намењених за рад у условима Арктика. Реч је најпре  о веома брзим речним и морским катамаранима и пловилима на „ваздушном јастуку“- ховеркрафтима. Као што је рекао да "Глас Русије" заменик шефа пројекта компаније "Аероход" Јуриј Шаманин, такви бродови више него било који други одговарају арктичким условима,  мултифункционални су, па чак могу заменити и авионе.

„Време које ће ова пловила моћи да проведу у удаљеним областима, у поређењу са авијацијом ће бити дуже. Ограниченост авијације због леда и чињенице да је епиконтинентални појас плитак, чини да су се за развој Арктика, у изузетно тешким срединама, ова пловила  показала веома добро.“

Министарство индустрије  предлаже да се успостави понтонски, односно плутајући систем  за производњу и складиштење нафтних деривата, и, што посебно привлачи пажњу специјалиста – екраноплан,  тојест,  хибридни авион- брод. Предност над конвенционалним авионом је огромна: екраноплан је компактан и поседује  могућност слетања на било коју површину. У поређењу са обичним бродовима и чамцима, екраноплани имају предност  због  брзине и покретљивости. Али постоје недостаци - велика потрошња горива.

Заменик директора Института за Арктик и Антарктик, Владимир Соколов признаје  да су ово обећавајуће идеје, али сматра да постојећи модели нису погодни за њихову пуну примену на далеком северу:

„Таква платформа може да се користи за слетање у неприступачним областима  на крајњем северу и за истовар великих бродова, односно тамо  где не постоји пристаниште, где је потребно снабдевање са обале. А за истраживачке сврхе – не бих се сложио. Прво, оне су еколшки опасне окружење. И друга тачка – троше много енергије.  А у оним областима у којима  ми радимо, веома је важно да се штедиљво поступа са горивом и мазивом.“

Међутим, имајући у виду стратешки карактер програма Арктичког истраживања и велико интересовање страних инвеститора за ове пројекте, мало је вероватно да ће истраживања  нових врста опреме имати проблема са финансирањем. А захваљујући њима, екраноплан има добре шансе да постане  прототип овог возила. А  није далеко ни  тај дан,  када  се од ховеркрафта може  креирати  цела  Арктичка флота.



  • Извор
  • Голос России, фото: de.wikipedia.org/Stefan Richter/сс-by-sa 2.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА