Дмитров - млађи брат Москве
Радио "Глас Русије" наставља циклус прилога посвећених старим руским градовима, центрима међународног туризма. Данас ћемо посетити Дмитров.
Мали град који се налази 65 км северно од Москве и има многовековну историју, која је започела још 1154. године. Управо тада је кнез Јуриј Долгорукиј основао на обали реке Јахроме град-утврђење на граници. Тако да је Дмитров млађи од Москве само седам година и може да се похвали да га је као и Москву основао Јуриј Долгорукиј. Име је добио по свецу Дмитрију Солунском који је био небески покровитељ сина Долгоруког, рођеног исте године када је и град основан.
Историја Дмитрова почиње од утврђења - од кремља. Дмитровски кремљ је занимљив пре свега тиме да је у потпуности сачуван земљани насип дужине 980 метара, говори сарадник музеја "Дмитровски Кремљ" Роман Сунгуров:
У многим старим руским градовима су сачувани земљани насипи али у фрагменитма. А у потпуности - то је велика реткост. Висина насипа је од 7 до 9 метара. Структура је традиционална: прво се стављало брвно, затим земља, песак, камење.
У 12.веку град је више пута разаран у ратовима кнежева. Ипак Дмитров се ширио, појављивале су се нове улице, насеља. Велики значај за Дмитров је имало то што је 1364. године постао део Московске кнежевине. Од тад је његова историја тесно повезана са Москвом. Заједно са московљанима и другим становницима руских градова ратници Дмитрова су 1380. учествовали на Куликовом пољу, где је Дмитриј Донској победио војске хана Мамаја. Последњи пут је град разорен почетком 17. века када је стао на пут пољским интервентима. Тада су коначно пали дрвени зидови кремља.
Дмитров се интензивно развија почетком 16. века за време кнеза Јурија Ивановича. Тада је изграђен Успенски сабор. Многи сматрају да су га подигли исти мајстори који су градили Архангелски у Московском Кремљу, односно Италијани, којима је руководио Алевиз Нови.
Једна од најзанимљивијих изложби Дмитровског кремља је посвећена црковној уметности. Она се налази у здању бивше Дворске скупштине. поред древних икона овде се могу видети уникалне дрвене скулптуре. Та дела црковне уметности су се углавном чувале на северу.
У 18.веку у Дмитрову су почели да се пеку прјанике. Визит карт града је печатни прјаник који подсећа на чувени тулски. Чак и цару нису давали хлеб и со при сусрету већ прјаник. Али сада он већ није бренд града. Симбол Дмитрова - истина, незванични, - је жаба.
- Извор
- Голос России, фото: © Дмитров-Today.ру, dmitrov-today.ru/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »