Тајна црвене планете: ко ће први ступити на Марс?
Роскосмос намерава да се придружи европском пројекту ЕкзоМарс – ланисрању две истраживачке мисије према Црвеној планети 2016. и 2018. године. Званичну изјаву тим поводом ресор ће дати почетком марта после преговора са Европском космичком агенцијом, када ће се у потпуности пројаснити и руска улога у мисији. ЕкзоМарс је бити руско-европски пројекат после недавног изласка Американаца из њега, због смањења буџета НАСЕ.
У оквиру пројекта ЕкзоМарс планирано је да се у првом лансирању према планети пошаљу два уређаја одједном: орбитални и непокретни за слетање. А у другом – полифункционални марсоход. Оба лансирања требало је да изврше тешке америчке ракете Атлас-5. Прошле јесени НАСА је ставила до знања да ће 2016. са ракетом настати проблеми, и шеф Европске космичке агенције Жан-Жак Дорден позвао је у ЕкзоМарс Русију. Дорден је рекао да се питање не своди само на пружање ракете-носача Протон. Руска страна ће постати трећи равноправни учесник пројекта, вршиће сопствене експерименте и битно обогатити мисију, уверио је шеф агенције.
Научни секретар Института за космичка истраживања Руске академије наука Александар Захаров рекао је у интервјуу за Глас Русије да међу руским уређајима који се могу поставити на ЕкзоМарсу, могу бити неутронски детектори за тражење воде. Руски стручњаци конструисали су такав детектор за научну лабораторију на Марсу – велику самоходну станицу НАСЕ, која сада лети према Марсу.
Наше учешће тамо може да буде и у стварању система за слетање – европљани још никада нису слетали – ни у научним експериментима, говори Александар Захаров. Био је планиран њихов обритални уређај. Уређај за слетање је такође њихов, али уз учешће Научно-производног удружења Лаовчкин. Уопште ЕкзоМарс је двофазни. Оан који стартује 2016. је својеврсни „демонстратор“.
Орбитални уређај ће саставити карту тачака где из дубине планете у атмосферу излазе метан и други гасови. Посебно интригира научнике порекло метана: вулканске активности на Марсу нема, тако да се сумња на други извор – хипотетичне микроорганизме. Поред једног од таквих места ће и слетети марсоход. Његов главни задатак је трагање за примитивним животом. Уређај ће бити снабдевен дугачком бушилицом за узимање узорака тла. У целини мисија ЕкзоМарс помоћи ће да се боље схвати еволуција планете, као и да се оцене размере ризика са којима ће се суочити пилотиране експедиције средином актуалног века.
Да приметимо да ће овакав пројекат за Русију бити и добра могућност да подржи правац истраживања Марса после неуспеха са станицом Фобос-грунт.
- Извор
- Голос России, фото: NASA/JPL/University of Arizona/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Роскосмос
- космос
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »