ХАГ - Оптужени Војислав Шешељ изјавио је данас пред Хашким трибуналом да је 6. јануара "умало умро", оптужујући обавештајне службе САД, Велике Британије и Француске да му нарушавају здравље!
Лидер Српске радикалне странке оптужен је за злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93.
"Шестог јануара умало нисам умро и то кажу сви лекари, и у болници у Лајдену и из хитне помоћи", рекао је Шешељ на расправи о стању у поступку, тврдећи да "већ најмање шест година" његовим здравственим стањем "управљају америчка, британска и француска обавештајна служба". "Те службе интензивно раде да ми наруше здравствено стање", казао је Шешељ.
Он је као нетачно одбацио да му је 12. јануара у болници у Лајдену уграђен "пејс-мејкер", објашњавајући да му је уграђен унутрашњи дефибрилатор (ИЦД) чија је сврха да електро-шоковима успори срчани ритам, уколико буде пребрз. Казао је да му је 6. јануара, када му је позлило, пулс био 240.
"То је брана од напрасне смрти", казао је Шешељ о апарату, наглашавајући да проблем слабљења његовог срца тиме, међутим, није решен. "Моје срце и даље слаби, имам и тахикардију и аритмију".
Шешељ је испричао да му је 6. јануара позлило током шетње, између три и четири сата поподне, и да су га стражари лифтом испратили до ћелије. "Док сам се пресвлачио, изгубио сам свест, ударио сам главом у сто и пао, сав крвав. После 10 минута, видео ме је стражар свог у крви, који је позвао медицинску сестру. Покушала је да ми измери притисак и пулс мојим апаратом, али није могла пошто апарат није могао да их региструје.
Позвали су хитну помоћ, која је дошла изузетно брзо. Затим је стигла и друга екипа хитне помоћи", рекао је Шешељ. Он је тврдио да затим дуже од сат времена нису могли да га снесу низ степениште, због чега су позвани ватрогасци.
"Ватрогасци су пресекли решетке и изнели су ме кроз прозор са првог спрата. То је трајало сат и 14 минута. С двоја кола хитне помоћи и полиције и уз четири полицајца на мотоциклима муњевито сам био пребачен у болницу у Лајдену. И то ми је вероватно спасило живот... привремено", рекао је Шешељ.
Напоменуо је да је "све то време био без свести и да су му после други причали", а да се "пробудио у девет сати увече" у болници у Лајдену, десетак километара од Хага. На лечење у тој болници, Шешељ, како је рекао, нема примедби. "У Лајдену су констатовали да нема унутрашњих узрока за поремећај рада мог срца. Ја сам их питао да ли то значи да су узроци споља, а они су одговорили да не могу да спекулишу...
То могу бити систематске стресне ситуације које се вештачки производе од секретаријата Трибунала и судског већа, а било их је напретек у протекла два месеца. Или западне службе имају технологију којом радио таласима могу да утичу на рад мог срца... То је теоретски могуће", казао је Шешељ. Одбацујући више пута као "лажне" изјаве представнице суда Нерме Јелачић о његовом "стабилном" стању, Шешељ је тврдио и да му је, када је враћен из болнице у притвор, два пута "позлило" због чега је био поново пребачен у Лајден.
Казао је и да га је данас прегледала лекарка из лајденске болнице која је утврдила да једна од електрода на ИЦД апарату не ради и да ће стога морати да идуће недеље буде подвргнут "електро-шоковима", како би електрода прорадила. Шешељ је потврдио и да ће убудуће дозвољавати само лекарима које сам изабере да га прегледају, наводећи као пример руског кардиолога Агејева. Најавио је да ће србски лекари који су га недавно прегледали ускоро објавити своје "веома озбиљне" налазе.
Као доказ за своју тврдњу да му здравље угрожавају западне обавештајне службе, Шешељ је, позивајући се на "свог великог пријатеља Викиликс", цитирао да је у децембру 2006. саветник француског председника за националну безбедност, кога је именовао као Морис Гордо-Монтањ, рекао америчким званичницима у Јелисејској палати: "Морамо учинити све што можемо да спречимо Шешеља да победи на изборима у Србији".
Шешељ је приметио да се то догодило недељу дана пре него што је он окончао готово једномесечни штрајк глађу у притвору Хашког трибунала. Позивајући се и на једну депешу амбасадора САД у Хагу из 2008, Шешељ је закључио: "Мрачне силе завериле су се против мене и зато је овај процес нерегуларан и представља злоупотребу поступка". Председавајући судија Жан-Клод Антонети (Јеан-Цлауде Антонетти) рекао је Шешељу да је веће први пут чуло детаље о његовом здравственом стању, будући да је Шешељ забранио њихово достављање било коме.
"Претресно веће је врло забринуто због вашег здравственог стања и због тога је наложило да вас прегледа руски кардиолог", казао је судија Антонети, после чега је Шешељ поновио да то одбија. Антонети је Шешељу поручио и да претресно веће не меша у "своје теорије завере", на шта је оптужени узвратио да судија познаје Мориса Гордо-Монтања и да су пријатељи. "Док је он био саветник за националну безбедност, ви сте били саветник за правна питања ратног злочинца Жака Ширака", рекао је оптужени судији.
На почетку данашњег заседања, чланица претресног већа, италијански судија Флавија Латанци (Флавиа Латтанжи) изненада је рекла: "Више не могу седети у овој судници, јер ми право на главу дува хладан ваздух, а не могу себи дозволити да се разболим." Пошто је судија Антонети колегиницу упутио да седне на другу столицу, Шешељ је казао да и њему "дува хладан ваздух у главу" и да би радо заменио места с тужиоцима "којима је увек најбоље". Расправа о стању у поступку против Шешеља се наставља. Завршне речи заказане су за 5. март.