За „поштене изборе“ и на минус двадесет
Данашњи дан може да уђе у историју као Дан митинга. Своје погледе на то како да се уреди Русија могли су да изразе сви заинтересовани.
На Болотом тргу у центру Москве одржан је митинг За поштене изборе. Иступања говорника најавила је поворка опозиционара од једне станице престоничког метроа до трга који је требало да прими демонстранте већ други пут за последња три месеца. Заједно са демонстрантима неколико километара по престоничким улицама прекривеним снегом прешао је и наш извештач Тимур Блохин.
„Нека вришти ругоба, она нам се свиђа, мада није лепотица“ – чује се из звучника песма групе ДДТ о Домовини, која није застаревала од почетка 90-их. За музичку пратњу митинга испоставила се одговрајућом и песма аполитичке групе Сплин, чији рефрен гласи: Истерај своје.
За пола сата пре почетка поворке хол метроа је мало личио на салу долазака на аеродрому. Само тамо су путнике дочеквали представници разних компанија са таблицама у рукама, а овде људи иду по пављону са разним новинама и плакатима и тако препознају своје.
Полиција је позивала грађане да излазе из метроа на улицу, грађани су нерадо слушали. Плакат демонстраната „На -20 није хладно кад смо заједно“ из неког разлога никога није грејао, а учесница поворке која се појавила у кратком шорцу изазвала је лаку дрхтавицу.
На Балотном тргу на митинг су се окупили либерали из покрета Солидарност, разбацани и ћутљиви „десни“, покрет еколога, присталице Григорија Јавлинског скинутог са предизборне председничке трке, комунисти. Негде се чуло Држи провокатора, неко је наводно видео платак За поштене изборе изгажен у снегу, али у целини, како се то обично каже, манифестација је протицала без инцидената. Активисти су сакупљали потписе за укидање резултата парламентарних избора 4. децембра 2011. године. Александар Волков који је потписао анкету објашњава зашто се потписао:
Зато што су они били фалсификовани, нажалост, у 30% најмање.
Митинга је могло и да не буде да није било одлуке председника Медведева да се не кандидује за други мандат, сматра Александар Волков.
Са њим су велике наде повезивали образовани људи, интелигенција, али оне се на крају нису оправдале.
Акција За поштене изборе постала је права парада парола. Могле су да се виде лингвистички успеле: Избори постоје, избора нема. За разумевање неких слогана била је потребна добра обавештеност о политичком животу у Русији. Тако, на пример, парола намењна председнику ЦИК РФ „Чурова на епилацију“ везана је за његову изјаву да ако избори прођу непоштено, он ће обријати браду. А најпрефињенији симбол протеста био је балон са натписом „Надули су ме“, или србски речено обманули.
Говори Михаил, учесник пројекта контроле чистоће изборног процеса Грађанин посматрач.
Наш пројекат није везан ни за какву странку, организовали смо га са једним циљем: за поштене изборе, без фалсификација од стране било које политичке снаге. У ствари до прошле године био сам аполитичан, на изборе нисам ишао. Сада мислим да гласам за бизнисмена Михаила Прохорова, али сумњам да ли ће он успети. Блогер Алексеј Наваљни такође је одличан и врло поштен човек, али плашим се да не би имао довољно искуства и знања.
Московљанин Александар са супругом учествовао је у сва три митинга опозиције – децембарским и данашњем.
Нама се не допада све што се дешава около – фалсификације на изборима, узурпација власти, телевизије која приказује само Путина.
Предстоји 4. март, председнички избори, и Александар веома сумња у мере које предузимају власти како би осигурале њихову транспарентност.
Веб камере никако неће утицати на то да избори буду поштени – фалсификације се одвијају на разним нивоима, увек може да се смисли како да се заобиђе ова камера. Што више народа буде излазило и тражило своја права, то је више шансе да ћемо успети да изменимо ситуацију набоље.
Иљја је дошао на митинг зато што га је уморила корупција.
Сматрам да је главни циљ ових митинга да покажу да људима није све једно. Зато што се тако дешава. Појављује се информација, чиновници су украли толико и толико, а људи су прочитали о томе и заборавили. Зато су још украли, а људи су се опет помирили. Ускоро ће и нас украсти таквим темпом. Досадило ми је, код нас као да дух феудализма живи у земљи – шта газда каже, то ћемо и урадити.
Старија жена док нису почели да иступају говорници молила је да јој помогнемо да се снађе са старим диктафоном касеташем. То што данас буду говорили треба сачувати за историју, идем на митинге од почетка 90-их и видим да се земља мења, каже она.
По подацима престоничких власти, у акцији За поштене изборе учествовало је преко 30 хиљада људи. Следећи митинг опозиције планира се за 26. фебруар.
- Извор
- Голос России, фото: Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Остале новости из рубрике »