Мултимедијална полиција
Масовни нереди и митинзи се у последње време организују преко интернета, тако да су у многим земљама полиције почеле да увежбавају вештину рада на друштвеним мрежама.
У Великој Британији је чак 2500 полицајаца почело да савладава вештину „управљања љутњом“ на Twitter-у и Facebook-у. Иницијатор је инспектор полиције из британског града Шефилда, која је прва међу својим колегама почела да комуницира са корисницима Twitter-а, где владају радикална расположења. Њене поруке на овој друштвеној мрежи којима је људе позивала да не чине прекршаје не само да су умириле потенцијалне демонстранте, већ су и допринеле да рејтинг полиције порасте. Данас профиле шефилдске полиције прати 20 хиљада људи, што је знак да је стратегија полицајаца добра: превентива прекршаја је најпреча ствар.
Руска полиција је искористила искуство британских колега. Не само да прати случајеве екстремизма на интернету, већ и обавештава људе о својим делатностима преко глобалне мреже, рекао је „Гласу Русије“ експерт за конкурентне обавештајне активности Јевгениј Јушчук.
Свердловска државна управа за унутрашње послове је међу првима у Русији отворила свој профил на видеохостингу ЈуТјуб, где уместо професионалних новинарских репортажа поставља снимке који су направљени приликом полицијских операција. На тај начин се врши обавештавање јавности и популарисање полиције.
Руска полиција је у последње време и иначе постала више „мултимедијална“. Све чешће користи интернет као алатку у свом послу, каже Јевгениј Јушчук.
У Санкт Петербургу ових дана два младића су се посвађала око аутомобила. Један је према другом бацио гранату и побегао. У току истраге информације о побеглом младићу су прикупљане преко његових статуса на друштвеној мрежи „ВКонтакте“, захваљујући томе је преступник ухапшен. У Јекатеринбургу су противници нових правила затамњивања стакала аутомобила преко друштвених мрежа договарали акцију за коју нису имали дозволу. Полицајци су сазнали за њихове припреме, дошли на лице места и наплатили казну учесницима за незаконито затамњивање стакала и недозвољени митинг.
Друштвене мреже су одлична алатка за мониторинг ванредних ситуација. О томе сведочи искуство САД. ЦИА је организовала посебну јединицу за рад с тим мрежама, такозване „интернет нинџе“. Ова група аналитичара Белој кући свакодневно доставља информације које се састоје од твитова, новинских чланака и статуса на Facebook-у. Open Source Center ЦИА понекад обради и до 5 милиона твитова дневно. Ништа мање су по овом питању активни Израелци, чије одбрамбене снаге Цахал редовно прегледавају друштвене мреже како би сазнале за нереде који се припремају.
- Извор
- Голос России, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »