Подморница класе Бореј: јачање потенцијала одвраћања
Ове године у борбени састав стратешких нуклеарних снага Русије ући ће две нове подводне ракетне крстарице стратешке намене пројекта Бореј – Јуриј Долгоруки и Александар Невски.
Укупно до 2018. године Стратешке нуклеарне снаге добиће 8 Бореја. Четири ће вероватно отићи у Северну флоту, четири у Тихоокеанску. Тако ће потенцијал нуклеарног одвраћања значајно скочити, мада је он на високом нивоу и данас. И сваки могући противник схвата да ако изврши агресију против Русије, може да добије снажан нуклеарни удар. Не обавезно из поморских праваца, већ и са земље, истиче одговорни уредник листа Независни војни преглед Виктор Литовкин:
Нуклеарно одвраћање функционише и нико се не одлучује да нападе Русију, укључујући САД, НАТО. Принова у руској ратној морнарици у поморским нуклеарним снагама, наравно, доприносиће јачању система нуклеарног одвраћања. Тим пре што ће прва две подморнице класе Бореј носити по 16 ракета Булава са 6-10 бојевих глава на свакој од ракета. А остале подморнице, укључујући Владимира Мономаха, носиће већ по 20 таквих ракета. Али треба имати у виду да сви ови носачи и бојеве главе треба заједно са копненим ваздушним ракетама и бојевим главама да се уклопе у Споразум СТАРТ-3.
У складу са њим, Русија и САД могу да имају по 700 носача нуклеарних бојевих глава и још сто на складиштима и укупно по 1550 нуклеарних бојевих глава у свакој од земаља. До 2020. године поморске стратешке нуклеарне снаге на северу Русије имаће највећу групацију стратешких атомских подморница у историји – до 11 крстарица. Америчка ПРО, у случају размештања на копну и на мору, тешко да може да им прети, сматра Виктор Литовкин.
Северни Ледени океан је најповољнији правац по Русију, зато што је под ледом наше стратешке подводне ракетне крстарице много теже наћи него на било ком другом месту. Веома сумњам да ће их одвраћати систем ПРО. Наши инжењери ракетне технике у исти глас тврде да нема таквог система ПРО који би могао да буде штит на путу наших стратешких ракета и бојевих глава које могу да лете на суперсоничним брзинама по непредвидивим путањама.
Увећање броја најновијих атомских подморница са све већим бројем интерконтиненталних балистичких ракета које врше бојево дежурство у океанским дубинама – узбуђујући су фактор за вероватног противника, било да су то САД, Енглеска или Француска.
Сада застареле типове ракета смењују нове, истиче експерт. Оне поседују јединствена својства, маневришу по висини и курсу, имају добру брзину. Влада је извојила огромна средства, до 20 билиона рубаља до 2020. године за развој руске армије. Значајни њихов део биће потрошен на рекетне трупе стратешке намене.
- Извор
- Голос России, фото: de.wikipedia.org/Tupolev/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- нуклеарно
- подморница
- оружје
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »