BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Путин поставио национално питање

Путин поставио национално питање
25.01.2012. год.

Руски премијер Владимир ПУтин наставио је разматрање националног питања, започето у свом чланку, објављеном у понедељак на Форуму народа Југа Русије. У Кисловодск на Сверном Кавказу допутовало је преко 300 делегата – представника 13 руских региона који улазе у састав Јужног и Севернокавкаског федералног округа. Било је речи о међунационалним односима, као и о борби против корупције, тероризма, проблемима социјално-економског развоја региона.

Југ Русије је без претеривања јединствено место. По подацима Савезног пописа становништва, то је регион са највише националности, тамо их живи преко сто. Они говоре разним језицима, чувају своје традиције и обичаје, али имају једну домовину – Русију. И све обједињује заједничка историја.

Лекције историје сведоче о једном: о смртној опасности свих међунационалних, међуетничких, грађанских конфликата, о томе какве дубоке ране остављају неправда и међусобно непријатељство, подвукао је Владимир Путин. Он је назвао издајницима оне који данас покушавају да распале међунационалну и међурелигиозну нетрпељивост. Али проблеми се не појављују ни из чега, признао је премијер.

Врло често праузрок међунационалне напетости представља неравномерни економски развој различитих руских територија, а затим и масовна миграција, неспособност локалних власти и органа реда да сачувају поредак, корупција, сиромаштво и одсуство социјалних перспектива, осећај неправде и незаштићености. Међуетнички конфликти разбуктавају се са посебном снагом тамо где се појављује управљачки и правни вакуум, где чиновници и органи реда игноришу или не штите законе или избегавају решавање акутних питања. Такође смо дужни да искоренимо фундаменталне разлоге који рађају корупцију. И, наравно, да осигурамо неопозивост кажњавања за било какав корупциони чин.

Национално питање постало је централна тема чланка Владимира Путина, објављена у понедељак у листу Независимаја газета. У њој премијер пише да је Русија настала и вековима се развијала као мултинационална држава у којој је стално текао процес међусобног навикавања, проницања, мешања народа. Он позива друштво да не подлеже разним провокацијама, које, по Путиновом мишљењу, неизбежно воде ка расколу. Покушаји да се проповедају идеје руске националне, моноетничке државе противрече хиљадугодишњој историји земље.

Посебна пажња како у чланку, тако и на форуму, била је посвећена питањима миграције и адаптације према разним културама. Један од учесника дискусије испричао је своју причу: школу је завршио у Казахстану, универзитет у Лењинграду, радио је у Северној Осетији, а сада је декан правног факултета Ингушког државног универзитета. И свуда се трудио да прихвати локалну културу и традиције. Признао је да је против оних који теже да ограниче свој круг комуницирања, формирају мононационалне енклаве.

Владимир Путин са своје стране истакао је да схвата људе који се, селећи се на ново место, труде да се држе заједно – тако је лакше међусобно комуницирати. У целини овде нема ничег лошег, али када се то претвара у затворене етничке моноструктуре, то је лоше, подвукао је премијер.

То је лоше и за локално становништво. Знате, у Њујорку, у другим градовима САД, у Европи, постоје читави квартови: и "чајна-тауни", и други. Између осталог, и у Русији је била и Немачка слобода у Москви, и Јеврејска, и Татарска, и Грчка и Грузијска. Али у савременом свету људи доспевајући у такву моноетничку формацију, труде се да одатле изађу, зато што она увлачи, ограничава, не даје могућности за развој, за стицање образовања, добар посао.

Дискусија у оквиру форума трајала је више од три сата. Учесници су дали предлоге како да се одржава стабилност у друштву и да се не подлеже провокацијама националиста. Говорили су о значају образовања и васпитања омладине, о развоју центара руског језика и културе. Они су подржали идеју Владимира Путина о формирању федералног ресора, које би одговарало за националну политику у Русији. Премијер је предложио да се размотри рад будућег министарства о националним питањима на Интернету. То не треба да буде обичан бирократски орган, рекао је Владимир Путин. Потребно је да то буде структура осетљива на акутне проблеме, али не дискусиони клуб, већ нешто што би имало овлашћења власти, своје ресурсе. Хајде заједно да размислимо какву организационо-правну форму да дамо тој структури.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.


Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...

Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.


Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...

Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...


Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА