Резултати недеље. Не нашкодити и не допустити
2012. године Русија мора да много учини у блискоисточном правцу. Москва неће допустити понављање либијског сценарија у другим земљама тог региона. Приликом традиционалне конференције за штампу министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров је говорио о резултатима 2011. године и поменуо основне задатке руске дипломатије за 2012. годину.
2011. године је настао нови вал конфликата на Арапском Истоку. Промене у том региону су тек почеле, за сада је немогуће проценити њихове размере. Светски лидери имају други задатак – да се не мешају у унатрашње процесе, који се одвијају у арапским земљама, - сматра министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.
Ако иступамо за то да би народи сами одређивали своју судбину, спољне снаге морају да прихватају њихов избор, оне не смеју да се мешају у национални дијалог, у изборне кампање. Тим пре не смеју да се мешају уз примену оружаних снага.
Међутим, таквих примера има много. Не сме се допустити понављање либијског сценарија у другим земљама. Међутим, према таквој варијанти – страној «помоћи» биле су наклоњене неке земље ради решења кризе у Сирији. Русија ће бити против усвајања у СБ УН одлуке о војној интервенцији у Сирију. Москва је предложила нацрт одлуке, чије су основне одреднице – уважавање принципа немешања и непримене силе. Такву је дефиницију подржала још једна чланица СБ УН – Кина. Западни партнери одустају од прихватања те две одреднице, што не може а да не забрињава.
Осим тога, Москва рачуна на дипломатско регулисање проблема око Ирана, те ће учинити све шта може да би несугласице око иранског нуклеарног проблема биле укинуте путем дијалога, - истакао је руски дипломата.
Допунске једностране санкције против Ирана рачунају на гушење иранске економије и погоршање положаја иранског становништва у нади да се оно провоцира на незадовољство. У Москви су убеђени да постоје шансе за обнављање преговора између шесторице и Ирана.
Са САД-ом је повезан био низ питања, која су постављали руски и западни новинари. Шеф МИП је назвао односе с САД-ом једним од кључних праваца руске спољне политике. Москва и Вашингтон доста успешно сарађују по многим питањима, повезаним с међународном безбедношћу. Међутим, остају и несугласице. Камен спотицања су већ у току неколико година планови САД о стварању глобалног система ПРО. Лавров се нада да ће се Вашингтон определити за уједињење напора против нових изазова данашњости.
Логика руског става је јасна и разумљива. Ако се близу наше границе размештају наоружања, која су потенцијално способна да поткопају стратешки паритет и смање нашу безбедност, узвраћамо мерама, које не смеју да допусте такво слабљење. То је уствари све.
Иначе, нема основа да се очекује нова конфронтација, ни нова трка у наоружању, - истакао је Лавров.
2012. године курс руске спољне политике неће бити промењен, - уверио је министар. Она ће стварати повољне услове за спровођење модернизације земље. Осигурање међународне стабилности и тражење колективних решења у кризним ситуацијама ће остати основни принципи политике и после председничких избора 2012. године.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »