СОПА неће проћи
Интернет штрајк донео је своје плодове. Амерички конгрес одложио је гласање о нацрту закона СОПА (Стоп Онлајн Пираси Акт – закон о супротстављању интернет-пиратерији) на неодређено време. Експерти сматрају да у актуалном виду документ неће проћи.
Против нацрта закона иступиле су велике интернет-компаније. Енциклопедија Википедија, хостинг слика и фотографија ТвитПик, блог-платформа ВрдПрес и низ других ресурса привремено је прекинуло са радом у знак протеста. Оснивач и директор друштвене мреже Фејсбук Марк Цукерберг позвао је комгресмене да не делују исхитрено и да размотре друге начине заштите власника ауторских права. Коментар извршног директора Регионалног друштвеног Центра Информационих технологија Сергеја Плуготаренка.
Данас сви велики контент-провајдери, све велике хостинг-платформе сарађују са власницима права и скидају незаконити контент. Друга је ствар што власници права не умеју увек тиме да се користе и говоре да компаније не сарађују и краду. Наш став је другачији – треба се договарати, а не мењати принципе функционисања Интернета, што се претпоставља законом СОПА.
Нацрт закона СОПА активно лобирају велике фабрике америчке филмске индустрије и индустрије снимања звука. Они предлажу да се затвори приступ сваком ресурсу који шири продукцију без лиценце, још пре одлуке суда. При томе не узима се у обзир да ли је власник сервиса умешан у незаконито распростирање контента или не. То ће врло отежати живот провајдерима, претраживачима и корисницима чији је бизнис повезан са Интенетом, сматра руководилац правца за конкуретно извиђање Дијалог Наука Андреј Масалович.
Савесни корисник може да доспе на списак прекршилаца закона, не чинећи ништа лоше. Одређење права на контент у закону је прописано тако да се може тумачити и у једну и у другу страну. На међународном тржишту то је недопустиво, а на Интернету троструко недопустиво.
Није реч о пружању пуне слободе деловања интернет пиратима. Многе земље већ одавно се боре против несавесних дистрибутера садржаја, али аутори СОПА толико су се ревносно латили заштите ауторских права, да под њихово кршење у датом тумачењу потпада чак и домаћи видео, ако се као подлога користи музика. Чак ако овај закон буде усвојен само у САД и ако се буде тицао само америчке продукције, сви ће добити своје, подвлачи итнернет-аналитичар Аскар Туганбајев.
Приликом кршења закона на Интернету није увек јасно чији закон да се примени: закон оне земље где се налази корисник или којој припада садржај. Свака држава решава за себе.
Масовна иступања против закона нису прошла узалуд, али конгресмени су јасно ставили до знања да не планирају да одустану од СОПА. Као одговор на штрајкове великих интернет компанија Министарство правде САД затворило је сајт megaupload.com – један од 5 највећих сајтова за размену фајлова на Интернету. На захтев америчких власти на Новом Зеланду била су ухапшена 4 сарадника компанија који поседују сајт. Њима се приписује кршење ауторских права и наношење штете од 500 милиона долара.
- Извор
- Голос России, фото: © Flickr.com/Search Influence/сс-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »