BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

На Србини да буде школа

На Србини да буде школа
11.11.2007. год.

ХЕРЦЕГ НОВИ - Фондација "Задужбинска школа у Србини " огласила се јуче саопштењем за јавност. Она од надлежних органа Општине и државе потражује "прекидање правног рашомона ове богате Фондације", тј. тражи да се школа на Србини укњижи као имовина Фондације, а не О.Ш. "Милан Вуковић". Како је наведено то траже из разлога да би Одбор фондације своје расположиве снаге употријебио на реконструкцију објекта и његово враћање школској намјени.
- Фондација сматра да је ова школа, која је некада носила назив "Српска поморска закладна школа", правно и суштински неосновано укњижена на О.Ш. " Милан Вуковић". Упозоравамо да су у току правна затезања поменуте школе и веома успорен ток рјешавања правног статуса школских имања Фондације.
Задужбинска школа на Србини спада у ред установа које су удариле темељ поморској прошлости, те одиграла пионирску улогу у развоју просвете и школства у Херцег Новом и Боки - наглашавају из Фондације.
Даље је наведено да је од 1979. године, када је школски објекат напуштен, некадашњи понос Херцег Новог данас у ужасном стању, склон паду, са проваљеним подом и строповима.
- Након два свјетска рата школу су обнављале иницијативе угледних Новљана. Програми су увијек били под ингеренцијом надлежног министарства, а власништво сопствено. Све до 1947. године на имовини школе била је укњижена Фондација школе Бошковић, Ђуровић, Лакетић. 1959. године ова школа од гимназије, бива претворена у основну и добија назив по првоборцу Милан Вуковић. Фондационо власништво, од 1947. године, повод је Задужбинском одбору, који је обновио свој рад 2002. године, након регистровања у Министарству правде Црне Горе, да захтијева повраћај имовине и сва легитимна права, која омогућава закон - стоји у саопштењу за јавност Фондације "Задужбинска школа у Србини", којег је потписала Оливера Доклестић.
Иначе, МЗ Србина, основала је невладину организацију под називом Задужбина " Бошковић- Ђуровић- Лакетић", која је покренула поступак пред републичком Управом за некретнине, подручна јединица Херцег Нови, који се тиче деекспропријације имовине. НВО је, такође, поднијела захтјев Комисији за реституцију у којем потражује имовину ових херцегновских задужбинара.
Са друге стране Министарство науке и образовања припрема пројекат обнове ове задужбине и њено враћање у функцију васпитно образовне установе. Према плану Министарства школу би похађали ученици првих разреда, захваљујући којем би се растеретиле пребукиране школе "Дашо Павичић" и "Милан Вуковић".
Подсјећам о да је Анкетни одбор, којег је формирала Општина, прошле године упозорио на руинираност овог објекта и низ неправилности при укњижби имовине која је остављена граду.
Наиме, дио земљишта Задужбине, укупне површине 1.975 м2, катастарски се води на О.Ш. "Милан Вуковић", који је носилац права коришћења.
Двориште Задужбине и дио земљишта површине 4.973м2 у катастру су уписани на трговачко предузеће ПКБ и друга физичка лица. Одбор није евидентирао ни једну забиљежбу која се тиче промјене уписа, из које би се могло закључити да су О.Ш. "Милан Вуковић", предузеће ПКБ и друга физичка лица по новом премјеру уписани као носиоци права коришћења.
Закључак извјештаја Анкетног одбора упућује на вољу тестатора да сва имовина Задужбине припада свим грађанима, а никако појединцима или групама. У ту сврху Одбор је препоручио Општини приоритетно преузимање бриге око задужбинског здања, или преузимање надлежности у њеној обнови и оспособљавању. Одбор је препоручио стварање одговарајућег културног Центра града под ранијим називом " Поморска задужбинска школа".

Од елитне установе до руине

Јован Бошковић, Ђуро Ђуровић и Ефросинија Лакетић посљедњом вољом, израженом још 19 вијека, своју имовину завјештали су граду зарад оснивања школе. Поштујући тестаменте ових угледних Новљана, њихови суграђани су помоћу оставинских и прикупљених средстава изградили прелијепо школско здање у насељу Србина. Школа је почела са радом 1. фебруара 1858. године. Током постојања она је мијењала називе. Испрва се звала "Српска поморска закладна школа", касније "Фондационална школа наутике и језика", па "Благодјелатно заводно училиште језика и морепловства", "Српска морепловска заводна школа" итд. Први свјетски рат прекинуо је њен рад па је школа 1919. године претворена у приватну четвороразредну нижу гимназију, а касније 1922. године, на предлог Министарства просвјете, постаје државна четворогодишња нижа средња школа. Ова школа успјешно је радила до Другог свјетског рата чијим крајем је цјелокупна задужбина Бошковић-Ђуровић-Лакетић, екпроприсана и предата у власништво Државној реалној гимназији. Након ове одлуке Министарства у згради је организован рад Гимназије, а затим и рад О.Ш. " Милан Вуковић". Тако је било све до разорног земљотреса 1979. године у којем је школска зграда тешко оштећена. Након земљотреса несанирану зграду је три године користила Општина, а потом Ауто-мото друштво, након чијег напуштања је зграда препуштена зубу времена.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА