BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дискриминација по тежини

Дискриминација по тежини
17.01.2012. год.

Авиокомпаније планирају да узимају допунску таксу од гојазних путника. Они то мотивишу тиме што се на превоз људи са вишком килограма троши више горива, што значи и више средтава, које компаније желе да надокнаде на рачун клијената. Медији и експерти изјављују да је то дискриминација.

По посебним тарифама гојазне за сада возе само мале компаније, такозване лоукост. Приликом уласка у авион једне од локалних индонежанских компанија путнике мере и узимају додатни новац у случају премашивања прописане норме. Америчка лоукост компанија Саутвест Ерлајнс инсистира на томе да путник који не може да се смести на једно седиште купи карту и за суседно. Исте методе желе да примењују и велике компаније. На пример, Ер Франс, КЛМ и Куантас. У дискусију су се скоро одмах укључили правници и правобраниоци. Зато што слична дејства од стране компанија оштећују права њихових клијената, сматра адвокат Асоцијације за заштиту права потрошача Игор Зверев.

Ови предлози као ни једни дурги представљају дискриминацију. Они се могу уврстати у ред класичних. Зато што се ни у ком случају не сме повећати цена услуге у зависности од неких индивидуалних и личносних параметара човека, на пример тежине. То може директно да увреди, уз то особа сноси директну штету.

Авиопревозници више воле да говоре само у својим губицима. Изјављују да путници знају да је потребно да плаћају додатно за вишак пртљака и да се дата ситуација са тежином самих путника треба прихватати исто. На коментар правобранилаца да је то неетично поређење и још већа дискриминација, компанија почиње да говори о безбедности. Тобоже гојазни путник је додатни ризик. И то никако није тачно, изјавио је аналитичар листа Узлет Александар Велович.

Гојазни људи не представљају никакву опасност по безбедност авиона. Једино да у случају некакве хаварије овакав човек може да заузме читав пролаз између седишта. Али не може се казнити због тога.

Тако да путник кога практично приморавају да купи карту по већој цени може да се обрати суду, имајући за то све законите основе, објашњава Игор Зверев.

Чуди то што жалбе на слична поступања авиокомпанија не представљају учесталу појаву. У последње две године постојала су само два скандалозна случаја када је путник одлучио да позове на одговорност авиопревозника који га је увредио. У свим осталим ситуација које се дешавају, мада можда не превише често, путници више воле да прећуте инцидент, или одустају од путовања авионом. И то се дешава у првом реду зато што не познају своја права.



  • Извор
  • Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА