Подземни потенцијал: у Русији расте интересовање за геотермалну енергетику
У Русији је у јануару започела реализација неколико експерименталних пројеката у геотермалној енергетици одједном. У Републици Мордовији гради се енергетски ефикасна кућа која ће се грејати помоћу енергије геотермалних вода. И Чеченија је спремна да развија геотермални потенцијал. Експерти истичу све већу привлачност геотермалне енергетике у Русији. Истина, сви учесници тржишта говоре да је за брз развој потребна помоћ државе.
Катастрофа у нуклеарној централи Фукушима у Јапану и спорови о будућности нуклеарне енегетике који су уследили, привукли су пажњу за алтернативну енергетику. У многим земљама почело је да се говори о широм коришћењу геотермалне енергетике, тачније топлоте из дубоких слојева земље. Упоредо са енергијом ветра и сунца то је најјефтинији извор.
Сада на Далеком Истоку Русије ради пет геотермалних централа. Њихов укупни капацитет је преко 80 мегавата, што покрива скоро трећину укупне потрошње. А могло би бити много више. Геотермални потенцијал само на Камчатки процесује се најмање на 1 гигават. Али није рентабилно развијати пројекте у одуству великих индустријских потрошача, а на рачун становништва инвестиције не можеш да исплатиш. Потенцијално занимљиви могу да буду други региони Русији, али тамо геотермална енергетика без државне подршке не може да конкурише гасној енергетици, чија цена се дотира и регулише од стране државе. Мишљење Михаила Козлова, директора за иновације и обновиву енергетику компаније РусГидро.
Проблем геотермалне енергетике у земљи везан је за то што је цена киловат сата, који се добија после капиталних улагања, све једно већа него цена киловат сата који се произведе у обичној гасној или термоцентрали у основном делу земљи. У Русији због вишка традиционалних сировина цена електричне енергије прилично је ниска. Постоје поједини региони – Камчатка, Курили, где је цена електричне енергије висока због територијалних особености, и у тим регионима геотермална енергетика већ данас је повољнија чак без додатног државног стимуланса.
Михаил Козлов са поносом говори да руске разраде не заостају за западним. РусГидро је чак спремна да учествује у страним пројектима и води консултације са партнерима. На пример, са исланским Рејкавик Геотермал. Осим тога, компанија истиче интресовање страних компанија за рад у Русији. Све наде везане су за либерализацију тарифа за струју, и што је најважније гас. Концерн Гаспром већ је започео изједначавање домаћих и страних цена горива. И сукоро ће власници кућа поставити питање да ли је повољније да се греју на гас или на геотермалну енергетику. И ту, говоре експерти у исти глас, отварају се перспективе за малу геотермалну енергетику. То је када се топлота земље и подземних вода користи не за израду енергије, већ за грејање. Такви пројекти већ постоје у читавој земљи – на Далеком Истоку, у Сибиру, на југу, у неким републикама Кавказа, Каљининградској области и чак у Подмосковљу и Архангељску. Реч је не само о грејању појединих приватних котеџа, већ и очитавим насељима и стакленицима.
У Русији има око пола стотине геотермалних налазишта. Помоћ државе омогућила би да се смањи цена пројеката и коначна цена енергије и грејања. За сада на првом месту по укупном капацитету геотермалних централа стоје САД. А по уделу у укупној производњи немају премца Исланд и Филипини.
- Извор
- Голос России, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »