Амбасадори Србије на окупу
Јеремић је рекао да је циљ Србије достизање европских стандарда, испуњењем Копенхашких критеријума, без обзира на то када ће ЕУ достићи неопходни консензус о даљим формалним корацима на путу европске интеграције Србије.
"Упркос кризи у ЕУ која је највећи изазов за веру у европски пројекат и која ће неминовно утицати на Балкан, Србија је опредељена за интеграције", истакао је Јеремић.
Шеф српске дипломатије подсетио је да је Влада Србије на почетку мандата одредила четири дипломатска приоритета: процес евроинтеграција, регионалну хармонију, праведно и одрживо решење за Косово, као и продубљивање економске сарадње са светом.
"Током мандата спроводили смо принципијелну и доследну спољну политику на тим основама, и то под веома тешким околностима. Сада је постало јасно да је међу релевантним политичким актерима у Србији установљен консензус по питању четири спољнополитичка приоритета", оценио је Јеремић.
Говорећи о процесу помирења на Балкану, Јеремић је најавио да ће током следећих дванаест месеци слоган под којим ће се обављати све регионалне активности Србије бити "Од балканских ратова до мира на Балкану".
Без промене става о Косову
Шеф српске дипломатије нагласио је да се став Србије по питању Косова и инсистирање на Резолуцији 1244 неће мењати.
"Принципијелни став Србије се неће променити. Наш уставни императив, као и наша морална, историјска и изнад свега демократска дужност обавезује нас да не одустајемо од фундаменталне посвећености преговорима, одрживом решењу за Косово у складу са параметрима постављенима у Резолуцији 1244", поручио је Јеремић.
Јеремић је рекао да је то једини начин да се достигне трајно помирење Срба и Албанаца и подсетио да решење мора да уважава четири тачке председника Србије Бориса Тадића: специјални статус за север Косова, заштита Срба у енклавама, очување верског и културног наслеђа, као и заштита имовине Срба на Косову.
Према речима Јеремића, важан дипломатски задатак Србије у 2012. години биће прикупљање међународне подршке за суштински непристрасну и транспарентну истрагу оптужби о трговини органима на Косову после конфликта 1999. године.
Јеремић је рекао и да у наредних неколико недеља Србија очекује коначну одлуку о кандидатури за председавање ОЕБС-у 2015, а да би поверавање такве одговорности која је производ консензуса 56 земаља чланица сигурно помогло да се убрза трансформација Балкана у динамичну област и велико европско раскршће култура, традиције, етничности и вере.
Амбасадорима ће се сутра у затвореном делу обратити премијер Мирко Цветковић, потпредседник владе Ивица Дачић, министар за Косово и Метохију Горан Богдановић, министар одбране Драган Шутановац, министри економије и пољопривреде Небојша Ћирић и Душан Петровић, као и директорка Канцеларије Владе Србије за европске интеграције Милица Делевић.
Србија има амбасадоре у више од 60 земаља света.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »